HomeZahradničeníÚroda se zčtyřnásobí: co zasadit vedle okurek

Úroda se zčtyřnásobí: co zasadit vedle okurek

Před výsadbou okurek na záhon je důležité pochopit, jaké sousedství pro ně bude příjemné a čemu je lepší se vyhnout.Na tom závisí kvalita plodiny a její dostupnost obecně – někdy nevhodné plodiny rostliny doslova ‚zabijí‘.

 • Je možné sázet okurky s rajčaty do volné půdy.
 • Je možné vysazovat okurky vedle paprik ve volné půdě.
 • Mohou být okurky vysazeny vedle česneku a cibule.
 • Lze cukety vysazovat vedle okurek ve volné půdě.
 • Mohou být okurky vysazeny vedle zelí a kukuřice.
 • Mohou být brambory vysazeny vedle okurek ve volné půdě.
 • Je možné vysadit hrách společně s okurkami ve volné půdě.
 • Je možné vysadit okurky společně s rajčaty ve volné půdě

  Obecně platí, že není zakázáno, pokud není cesta ven, ale zkušení zelináři říkají, že nemůžete sázet rajčata vedle okurek přímo na stejném záhonu ve skleníku nebo na otevřeném pozemku.Celá věc spočívá v tom, že tyto plodiny potřebují různé podmínky pro růst.Například rajčata vyžadují pravidelné větrání a okurky mají přísně zakázaný průvan.Rajčata je třeba neustále přikrmovat, okurky se bez toho obejdou.A takových nuancí je poměrně hodně – je jasné, že pokud nemůžete tyto dvě kultury umístit na stejném lůžku, je lepší to nedělat.

  Je možné vysadit okurky vedle paprik v otevřeném terénu

  Pokud nevíte, zda můžete vysadit papriky s okurkami, pak vězte, že taková kombinace je také považována za pochybnou.Přestože obě plodiny potřebují stejné klima a nekonkurují si o živiny, podmínky pěstování jsou odlišné.Pokud nemáte možnost oddělit okurky a papriky, sledujte, zda větvičky okurek nebrání vývoji paprik a zda netrpí vlhkostí.

  Zda lze okurky vysazovat vedle česneku a cibule

  Ohledně česneku se názory zahrádkářů liší – někteří se domnívají, že taková výsadba nebude k ničemu, zatímco jiní tvrdí, že česnek může chránit okurky před mnoha chorobami a parazity.V zásadě platí, že pokud chcete česnek vysadit vedle okurek, dodržujte vzdálenost mezi výsadbami alespoň 1,5 metru.

  Co lze vysazovat v blízkosti okurek, je rozhodně cibule – s touto kulturou se ‚přátelí‘.Je důležité vysazovat okurky a cibuli blízko sebe, aby si rostliny mohly vyměňovat užitečné látky.Měsíc před sklizní cibule byste měli snížit zálivku – pak hrozí, že okurky budou mít nedostatek vláhy.Řešení je jednoduché – vysazujte okurky a cibuli na sousední záhony a ne na jeden, pak nebudete mít problémy s údržbou.

  Je možné vysadit cuketu vedle okurky ve volné půdě

  Je důležité si uvědomit, že vedle okurky, příbuzné kultury, ke které cukety patří, nelze vysazovat.Z tohoto důvodu totiž mohou mít obě rostliny problémy s opylením a také cukety a okurky často podléhají stejným škůdcům a chorobám.Pokud nemáte východisko a potřebujete vysadit cuketu a okurky na stejném místě, můžete to risknout, ale dbejte na to, aby listy cukety výrazně nezakrývaly listy okurky.Přesto však nedoporučujeme vysazovat kultury na stejný záhon – existuje vysoká pravděpodobnost, že mohutný kořenový systém cukety jednoduše neposkytne harmonický vývoj okurek.

  Je možné vysazovat okurky vedle zelí a kukuřice

  Existuje názor, že výsadba zelí nebo kukuřice vedle okurek znamená ztrojnásobení nebo dokonce zčtyřnásobení výnosu.Zelí je brukvovitá plodina, která je výborným sousedem okurek, takže je můžete umístit vedle sebe jak ve skleníku, tak na volné ploše.Totéž platí pro kukuřici, navíc se stane oporou pro okurky, čímž se znatelně zvýší množství a kvalita sklizně.Okurky můžete k kukuřici i přivázat, takže je ochrání před pálícím sluncem, silným větrem nebo deštěm.Přestože si obě plodiny navzájem nekonkurují o živiny, kukuřice si z půdy vezme veškerý dusík – pro okurky ho není dost, takže na tento bod budete muset dávat pozor.

  Mohou být brambory vysazeny vedle okurek ve volné půdě

  Vzdálená příbuznost brambor a okurek není důvodem k jejich výsadbě vedle sebe na stejný záhon.Co okurky nemají rády, je Phytophthora, která velmi často napadá nejen je, ale i brambory.Pokud onemocní jedna rostlina, ‚nákaza‘ se okamžitě rozšíří na sousední rostliny.Ošetření brambor od parazitů navíc předpokládá použití chemických přípravků – pokud se dostanou na okurky, nedočkáte se dobré úrody.Jedinou možností, kdy můžete pěstovat okurky vedle brambor, je použití fólie pro první z nich.

  Je možné pěstovat hrách společně s okurkami ve volné půdě

  Další možností, kterou můžete vysadit v blízkosti okurek, je hrách nebo fazole.Navíc to není možné, ale dokonce nutné.Jsou to právě ty plodiny, které se vysazují vedle okurek, abyste měli dobrou úrodu, je to prostě nutné! Luštěniny obohacují půdu o dusík, takže bude lepší, když je vysadíte po obvodu záhonů s okurkami.

  Zkušení zahrádkáři si všimli, že okurky při této technice lépe plodí a skvěle se cítí.Pokud rostliny po sklizni hrachu a fazolí jednoduše seříznete, místo abyste je vytrhávali za kořen, celková úrodnost půdy se mnohonásobně zlepší.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments