HomeTipyKdyž je doma zima: 10 jednoduchých tipů, jak izolovat v chladu

Když je doma zima: 10 jednoduchých tipů, jak izolovat v chladu

Po masivním raketovém úderu na ukrajinskou infrastrukturu 23. listopadu zůstaly tisíce Ukrajinců bez topení.Nevíme, kolik takových úderů budeme muset tuto zimu ještě vydržet.Doporučujeme vám proto přečíst si a zapamatovat si jednoduché rady pro Ukrajince pro případ, že je ve vašem domě nebo bytě zima.Některé z rad vycházejí z doporučení ukrajinského ministerstva zdravotnictví.

Co dělat, když je u vás doma v zimě zima: jednoduché rady

 • Dodržujte pravidlo vrstvení oblečení – noste několik kalhot a svetrů, dva páry ponožek, používejte termoprádlo.Spodní prádlo a prádlo je lepší volit ze syntetického oblečení – tělo se v něm nepotí.V případě potřeby přes něj přehoďte pléd.
 • Zkontrolujte, zda v místnosti nejsou škvíry a průvan, kterými teplo ‚uniká‘ z místnosti.Již dříve jsme si řekli, jak izolovat okna na zimu.
 • Nesnažte se zahřát alkoholem.Ten pouze vytváří iluzi tepla, ale ve skutečnosti rozšiřuje cévy a urychluje tepelné ztráty.Tím se pouze ochladíte.
 • Očistěte baterii od prachu a izolujte stěnu za baterií speciálními zástěnami.Tím zlepšíte zahřívání baterie o 25 %.Důležité je také nezakrývat baterie závěsy, aby teplo z nich pronikalo do místnosti.Již dříve jsme psali, jak zlepšit zahřívání baterie sami.
 • Proveďte nějaké cvičení.Stačí několik dřepů, kliků a cviků na břišní svaly, které vás rychle zahřejí.
 • Teplé nápoje a jídlo vám pomohou zahřát se v chladu.Po šálku horkého čaje okamžitě pocítíte, jak se vám tělem šíří teplo.Pokud máte elektrický vařič, měli byste si čaj předem připravit do termosky.
 • Pro rychlé zahřátí použijte nahřívací polštářek.Pokud nemáte nahřívací polštářek, můžete naplnit láhev horkou vodou a omotat ji ručníkem.
 • Roztáhněte závěsy za slunečného počasíaby se místnost trochu prohřála přirozeným světlem.V noci by naopak měly být závěsy pevně zatažené, aby se místnost ochladila.
 • Nesnažte se vytápět místnost plynovými předměty: sporákem, sloupem, troubou nebo lahvemi.Je to velmi nebezpečné, protože to může vést k otravě oxidem uhelnatým.
 • Přikryjte se plédem nebo dekou, která pod sebou udrží vaše tělesné teplo.Za nejteplejší se považují deky z vlny, peří a bavlněné vaty.
 • Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments