HomeZahradničeníSklizeň se zdvojnásobí: jak správně tvarovat keř papriky

Sklizeň se zdvojnásobí: jak správně tvarovat keř papriky

Co dělat s paprikami pro bohatou úrodu – tipy / depositphotos.com.

Začínající zahrádkáři se dříve či později ptají, zda je nutné seřezávat vrcholky paprik a proč to zkušení zahrádkáři dělají.V tomto materiálu si povíme, co je první vidlička u paprik, zda je nutné keřík zaštipovat a proč to dělat.

Tvoření správného keříku – co odřezávat z papriky

Odstranění květů, které vyrostly po prvním rozvětvení stonku, je jedním z nejdůležitějších opatření v péči o papriky.Jeho význam lze jen stěží přecenit – pokud se tento první, tzv. korunní pupen ponechá, rostlina se dá do rychlého růstu a přebytečná zelená hmota bude odebírat živiny potřebné pro plody, budou malé a bude jich málo.

Fáze, které vám umožní vytvořit správný keř:

 • První vidlička u paprik se objeví, když sazenice doroste do výšky 12-20 cm a objeví se korunní pupen, ten je třeba odstranit.
 • Druhá fáze se provádí při výsadbě sazenic na zeleninové zahradě nebo ve skleníku.Keře se tvoří v jednom stonku nebo ve dvou – podle tohoto schématu se odstraní i korunní pupen a na každé následující vidličce jeden květ.Výhonky, na kterých se neusadily plody, se odstraní.
 • Chcete-li získat jejich semena, ponechte 2-3 keře s korunním pupenem.

  Zda je nutné odříznout spodní listy sazenic paprik – napoví odrůda

  Různé odrůdy mají různé přístupy k tvorbě keřů.Nízko rostoucí, zakrslé odrůdy paprik, které dorůstají do výšky 30-40 cm, není třeba otrhávat ani zastřihávat.Již nerostou do výšky a samostatně vypouštějí dostatečný počet bočních výhonů.

  Malé a kompaktní odrůdy proto není třeba prořezávat, s výjimkou zvadlých spodních listů a výhonů, které rostou dovnitř.Spodní listy se seříznou až k prvním výhonům s vaječníky.Pokud je výhon velký, ale nemá vaječník, lze ho také odstranit, aby nestahoval vláhu a výživu.

  Středně vzrostlé odrůdy lze spásat, aby se dosáhlo rozvětvenějšího bočního rozrůstání.Výsledkem by mělo být 4-5 plodonosných výhonů na keř.

  Vyšší odrůdy, které vyrůstají na jednom stonku vysokém 1-1,2 metru, také nemusí být zaštipovány.Takové odrůdy ne vždy dávají obrovské množství zelené hmoty, a pokud je na obalu se semeny uvedeno, že odrůda není náchylná k tvorbě postranních výhonků – zaštipování může zkazit keř a nezvýšit, ale dokonce výrazně snížit výnos.

  Důležité: v podmínkách vysoké vlhkosti odstraňte spodní listy paprik, abyste zajistili volný přístup vzduchu a zabránili růstu plísní.Odřízněte vždy několik listů, aby rostlina snáze přežila stres ze zásahu.Za suchého počasí může úplná absence spodní koruny naopak přispět k nadměrnému vysychání půdy.

  Uvědomělí pěstitelé již tisknou na obaly semen paprik schémata pro tvarování té či oné rostliny.Proto si před zásahem do růstu keře pečlivě prostudujte vlastnosti odrůdy, kterou hodláte pěstovat.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments