HomeTipyJak skladovat hrnce, pánve a jejich pokličky: lifehack pro ty, kteří mají...

Jak skladovat hrnce, pánve a jejich pokličky: lifehack pro ty, kteří mají malou kuchyň

Skladování kuchyňského náčiní je pro každou hospodyňku poměrně bolestivou záležitostí.Problém je v tom, že pokud talíře a mísy lze úhledně naskládat jeden na druhý, u hrnců tento trik nefunguje.

Ať se snažíte sebevíc, ale shromáždit ‚matrjošku‘ z hrnců, pánví a soté pánví, přičemž malé nádobí vkládáte do většího, se vám nepodaří.A jak ukazují osobní zkušenosti mnoha hospodyněk, i když se vám podaří tuto skládačku sestavit, jak to bude s úchyty právě těch hrnců a pánví? A právě rukojeti budou trčet různými směry a jakýkoli pokus vtěsnat tento arzenál nádobí do kuchyňské skříňky skončí tragicky.

Co se týče víček od tohoto nádobí, je to ještě smutnější, protože zabírají ve skříni poměrně hodně místa a zároveň je nelze stohovat, protože by se pyramida kvůli úchytům na víčkách rozpadla.

Poradíme vám, jak kuchyňské náčiní uložit snadněji a efektivněji.

 • Jak vybrat místo pro uložení velkého nádobí.
 • Jak originálně uspořádat skladování hrnců a pánví.
 • Jak přelstít kuchyňskou skříňku.
 • Jak skladovat pokličky na hrnce – lifehack.
 • Dříve jsme vám řekli, čím čistit připálené nerezové nebo smaltované hrnce.

  Jak vybrat místo pro uložení velkého nádobí

  Pokud jste se ještě nerozhodli, kam v kuchyni uložit poklice na hrnce, začněte tím nejdůležitějším – počtem dostupných skříněk a množstvím nádobí, které v nich musí být nějakým způsobem uloženo.

  Bez ohledu na to, jak malá je vaše kuchyně, je v ní mnohem více úložného prostoru, než si myslíte.Klíčem k úspěchu je přistupovat k této problematice moudře.

  Zaprvé, nádobí lze do kuchyňské skříňky uložit tak, že menší hrnce naskládáte do větších.K uložení nádobí můžete také využít troubu.Mnoho hospodyněk používá mezipatro, volně stojící skříňku na chodbě nebo na balkoně.Tato možnost je vhodná, pokud potřebujete uložit kuchyňské náčiní, které používáte jen zřídka.

  Pokud je kuchyň v bytě dostatečně malá s velmi omezeným počtem skříněk, zkušené hospodyňky v ní uchovávají minimum nádobí.Většina je uložena venku.

  Jak originálně uspořádat skladování hrnců a pánví

  Nejjednodušším a nejpohodlnějším způsobem ukládání kuchyňského náčiní je hluboká výsuvná skříň s velmi vysokými boky.Do takové skříňky se zpravidla vejde téměř všechno používané nádobí.Ale buďme upřímní – v naší realitě nemá každá kuchyně takové zázračné skříňky.

  Když neexistovaly moderní výsuvné skříňky, ukládaly naše maminky a babičky hrnce a pánve do vysokých úzkých skříněk zvaných ‚penál‘.Pohodlí takového nábytku spočívalo v tom, že se dal vtěsnat téměř do jakéhokoli prostoru v kuchyni.Skříňka nebyla příliš objemná, ale zabírala velmi málo místa, navíc se skvěle hodila k uložení buď nádobí, nebo obilovin.

  Dnes se takové penály také prodávají a v obchodech s nábytkem jsou téměř všechny kuchyňské sestavy prezentovány s takovými zázračnými skříňkami.Ale buďme upřímní – nikdo nebude cíleně měnit nábytek v kuchyni, aby měl kam dát pánev.V důsledku toho je tato možnost vhodná pouze pro ty, kteří teprve plánují nákup nábytku a promýšlejí všechny možnosti ukládání.

  Pokud speciální nábytek není váš příběh a nevíte, jak uspořádat skladování pánví s minimálními škodami na rodinném rozpočtu – dejte do pořádku mezipatro.Jedná se o poměrně objemný prostor, který lze při šikovném přístupu využít velmi produktivně.Je pravda, že tato možnost má i některé vážné nevýhody.Zaprvé, výška stropů v moderních bytech 2m. 50 cm a více, což znamená, že žádná žena nikdy nebude schopna dosáhnout mezipatra, aniž by stála na štaflích nebo stoličce.Souhlasím, že to není nejpohodlnější postup.A za druhé, ne každý byt má mezipatro.

  Kam v kuchyni uložit pokličky na hrnce / foto depositphotos.com.

  Jak přelstít kuchyňskou skříňku

  Snaha nacpat velké hrnce a pánve do malé skříně je jednoduchý matematický problém, který vyžaduje základní znalosti matematiky a fyziky.Stačí vědět, kolik úložného prostoru máte ve skříni, a přesně vědět, kolik toho chcete do skříně vtěsnat.

  A teď začíná to nejzajímavější – když budete pokládat hrnce jeden za druhým, zjistíte, že pyramida se nesčítá, protože rukojeti hrnců překážejí.

  Právě v tom spočívá tajemství – pokud chcete z nádobí sestavit plnohodnotnou matrjoškovou panenku, budete si muset koupit nádobí s odnímatelnými nebo sklopnými uchy.V takovém případě do sebe hrnce a pánve zapadnou mnohem efektivněji.

  Pro ty, kteří teprve přemýšlejí, jak uspořádat skladování hrnců a pánví, je nejjednodušší koupit sadu nádobí s jednou odnímatelnou rukojetí.Výhodou této možnosti je, že hrnce a pánve z jedné sady se budou dokonale stohovat, na rozdíl od pánví na smažení a pánví z různých sad, kde se průměr pánví a výška stran může výrazně lišit.

  Jak skladovat poklice na hrnce – lifehack

  Pokud nevíte, jak správně skladovat pokličky na hrnce, začněte tím nejjednodušším, co můžete udělat – rozhodněte se pro místo, kde je budete skladovat.Jakmile budete přesně vědět, kde budou pokličky uloženy, bude snazší rozhodnout, jak přesně je tam umístit.

  Existuje několik vhodných způsobů, jak pokličky na nádobí uložit:

 • V prodeji jsou nyní organizéry na kuchyňské pokličky.
 • Jedná se o docela šikovné originální zařízení, které poněkud připomíná většině z nás známější sušák na šálky a talíře.Podstata nápadu spočívá v tom, že v takovém organizéru jsou víčka umístěna v drážkách a uložena ve svislé poloze.Takové zařízení lze umístit do jedné ze spodních kuchyňských skříněk, což bude docela pohodlné.

 • Víka naskládejte na sebe tak, že předem odšroubujete rukojeť, nebo si kupte jednu či dvě náhradní rukojeti pro všechna víka.
 • Výhodou této metody je, že bez držadla budou víčka velmi pěkně naskládaná na sebe a nezaberou mnoho místa.Nevýhodou je, že vás unaví pokaždé odšroubovávat a šroubovat úchyty.

 • Vyrobte si vlastnoručně organizér na pokličky na hrnce.
 • K tomu stačí na vnitřní stěnu jedné z dolních kuchyňských skříněk přišroubovat háčky na pokličky.Takové háčky jsou k dostání v železářstvích a představují hotový nástavec pro svislé uložení pokliček.V podstatě se jedná pouze o držák na pokličky na hrnce, který se připevní na stěnu nebo dvířka skříňky z vnitřní strany.Pokličky se složí do drážek držáku a uloží se ve svislé poloze.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments