HomeTipyMastné skvrny z oblečení odstraní jednoduchý přípravek: ošetřete před praním

Mastné skvrny z oblečení odstraní jednoduchý přípravek: ošetřete před praním

Odstranění mastných skvrn z oblečení je obtížné, ale možné.Pokud takové znečištění na tkanině zpozorujete, je lepší okamžitě vyprat.Vyjmout starou skvrnu je mnohem obtížnější.Taková věc by se neměla prát v pračce bez ošetření, jinak bude odstranění skvrny ještě obtížnější.

UNIAN jmenoval 5 jednoduchých prostředků na odstranění mastnoty z oblečení, které snadno najdete doma.Dříve jsme vám řekli, jak vyprat skvrny od potu z trička.

 • Prostředek na mytí nádobí.
 • Mýdlo pro domácnost.
 • Jedlá soda.
 • Škrob a mléko.
 • Alkohol.
 • Prostředek na mytí nádobí

  Jedná se o jeden z nejúčinnějších prostředků na mastné skvrny.Tekutinu na mytí nádobí vetřete do mastné skvrny a nechte působit 15-20 minut.Poté předmět vyperte v pračce.Přípravek není nutné před praním z tkaniny vymývat.

  Mýdlo na praní

  Potřísněný oděv namočte do horké vody a důkladně potřete pracím mýdlem.Oděv nechte působit alespoň 2 hodiny a poté jej vyperte obvyklým způsobem.Tato metoda je obzvláště účinná proti čerstvým skvrnám.

  Jedlá soda

  Jedlou sodu lze použít na přírodní a jemné tkaniny i na kalhoty.Smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 1:1.Naneste ji na potřísněné místo a nechte působit 30 minut.Poté skvrnu otřete nepotřebným zubním kartáčkem.Zbytky sody vyperte teplou vodou a věc vyperte v pračce.

  Škrob a mléko

  Zřeďte 4 polévkové lžíce bramborového škrobu v 50 ml mléka.Směs vetřete do mastné skvrny a nechte působit přes noc.Škrob by měl přes noc zaschnout.Ráno skvrnu opláchněte pod tekoucí vodou a předmět vyperte v pračce nebo ručně.

  Alkohol

  Vysokoprocentní alkohol odstraní i ty nejstarší skvrny, které žádná jiná metoda ‚nezachytí‘.Pro zvýšení účinku lze do lžíce alkoholu přidat pár kapek octa.

  Namočte oblečení do horké vody a pak na skvrnu nalijte lžíci čistého lihu.Nechte působit 10 minut.Poté oblečení vyperte v pračce s tekutým pracím prostředkem.Alkohol může zničit tkaninu, proto jej nejprve vyzkoušejte na nenápadném místě oděvu.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments