HomeZahradničeníSklizeň, jakou jste ještě neviděli: tajemství obřích paprik ve skleníku

Sklizeň, jakou jste ještě neviděli: tajemství obřích paprik ve skleníku

Skleníková sezóna je v plném proudu, takže je čas připomenout si všechna tajemství pěstování zeleniny.Co třeba papriky? Jsme si jisti, že ne každý ví, jak správně pěstovat sladké papriky ve skleníku.

Dříve jsme psali o tom, čím zalévat sazenice, a dnes vám prozradíme tajemství pěstování paprik ve skleníku.

Bulharská paprika je nenáročná kultura, ale velmi citlivá na změny pěstebních podmínek.Tato zelenina ráda dozrává na teplém a světlém místě, takže za nejproduktivnější jsou považovány jižní oblasti Ukrajiny.Papriky však můžete bez problémů pěstovat i ve skleníku, pokud se na něj pečlivě připravíte.

Co nemají papriky ve skleníku rády?

Ideální podmínky pro pěstování paprik ve skleníku jsou:

 • Vlhkost vzduchu v rozmezí 60-75 %.
 • teplota v noci +18.+ 22 stupňů Celsia.
 • Denní teplota +22.+27 stupňů Celsia.
 • Bulharské papriky ve skleníku nemají rády příliš nízké a vysoké teploty.Při teplotách nad +35 stupňů může rostlina přestat růst, hrozí ztráta výnosu.Současně při teplotách pod +15 může rostlina papriky také zmizet.

  Sucho může rostlinu zahubit.Proto doporučujeme zalévat a dodržovat časový rozvrh.

  Jak správně zalévat papriky ve skleníku?

  Četnost zalévání paprik závisí na výše popsaných podmínkách.Při vysoké teplotě vzduchu je lepší rostliny zalévat častěji, při nízké teplotě vzduchu je časté zalévání zbytečné.

  Je důležité sledovat úroveň vlhkosti vzduchu ve skleníku – od toho se odvíjí četnost zalévání.Nesnažte se rostliny zalévat příliš vydatně.Papriky nepotřebují příliš vlhkou půdu.K tomuto účelu se nejlépe hodí zavlažovací systémy na trávník nebo podobné zahradní systémy.

  Papriky ve skleníku – péče

  Zelináři rozlišují několik základních pravidel, jak správně pečovat o papriky ve skleníku.Prvním a nejdůležitějším z nich je krmení.To pomůže nasytit půdu živinami, které přispějí ke zdravému růstu rostlin.

  Zahradníci také doporučují po každém zalévání půdu kolem rostlin zkypřit.Papriky jsou velmi citlivé na zhutnění půdy kolem kořenů.Kypření pomůže urychlit růst plodiny.

  Podrývání je pro pěstování paprik nezbytné.Rostlina se může zlomit pod tíhou vlastních plodů.Za tímto účelem je nutné papriky včas přepásat ve fázi tvorby plodů.

  Mnoho zelinářů se uchyluje k mulčování.Rostliny můžete přikrýt suchou slámou, senem, pilinami nebo humusem.To pomůže ochránit kořeny paprik před možnými teplotními výkyvy a také udrží vlhkost v půdě déle.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments