HomeZahradničeníJak zalévat cukety - zahrádkáři se dozvěděli, co se rozhodně nesmí dělat

Jak zalévat cukety – zahrádkáři se dozvěděli, co se rozhodně nesmí dělat

Každý zahrádkář má své zahradní favority – rostliny, které nevyžadují zvláštní péči, příliš drahá hnojiva a jsou zcela nenáročné na složení půdy.Zpravidla právě na takových rostlinách se začínající zelináři učí pracovat s půdou.

Cukety jsou jedinečnou zeleninou, která při správné péči poskytne úžasnou úrodu, i když jste nikdy nezakládali zahradu a poprvé v životě jste se rozhodli něco zasadit.

Již dříve jsme psali o tom, jaká zelenina by se neměla sázet vedle sebe, a dnes si povíme, jak správně zalévat cukety, aby vás úroda potěšila.

  • Čím by se neměly zalévat cukety.
  • Jak správně zalévat zeleninu.
  • Jak vypočítat správné množství vody pro zavlažování – lifehack.
  • Co rozhodně nesmíte dělat.
  • Čím nezalévat cukety

    Cukety mají velmi rády teplo, takže je naprosto nemožné zalévat je studenou vodou.Pokud naberete kbelík vody ze studny nebo ze sloupu a ihned ji nalijete pod rostlinu – riskujete, že zeleninu zničíte.Prudký rozdíl teplot vody a půdy přinejmenším vyvolá zpomalení růstu.Maximálně – rostlina může přestat plodit.Pokud ledovou vodu vylijete v době, kdy se tvoří vaječník, nemusí být úroda vůbec žádná.

    Cukety lze zalévat pouze teplou vodou, pokojové teploty.Pro tento účel je nejjednodušší postavit na zeleninovou zahradu velký sud, ve kterém se voda pod otevřeným sluncem dostatečně rychle ohřeje.Výhodou této metody je také to, že voda bude moci stát.

    Pokud jde o to, čím zalévat cukety v době plodů, zahradníci nedoporučují používat v době plodů herbicidy, takže stačí zajistit, aby rostlina dostávala vodu ve správném množství a hlavně ve správný čas.

    Jak správně zalévat zeleninu

    Když zkušení zahradníci dostanou otázku, jak zalévat cukety – pod kořen nebo shora, většina z nich mlčky podá začátečníkovi skleněnou nádobu.Faktem je, že cukety kategoricky nemají rády zalévání shora.

    Nejjednodušší a nejúčinnější způsob zalévání – kbelík s teplou, odstátou vodou, ze kterého litrovou sklenicí naberete vodu a nalijete ji na kořenový systém.Výhodou této metody je, že jednak listová deska zůstane suchá, což znamená, že při silném slunečním záření nedojde k popálení rostlin, a jednak můžete pomocí plechovky rovnoměrně rozdělit množství vody určené pro každý keř.Navíc nedojde k promáčení půdy a vyplavení kořenů, jak by se mohlo stát při zalévání z konve nebo kbelíku.

    Jak zalévat cukety během plodů / foto depositphotos.com.

    Jak vypočítat správné množství vody pro zavlažování – lifehack

    Pokud nevíte, jak a kolik zavlažovat cukety – vycházejte z toho, že půda by měla být vždy mírně vlhká.Optimální množství zálivky – alespoň 2krát týdně.Rostlina by nikdy neměla být ponechána v suché, popraskané půdě.Během extrémních veder může být pod každým velkým keřem potřeba 5 až 8 litrů teplé vody na jednu zálivku.

    Pokud jde o to, zda byste měli cukety zalévat každý den, rozhodně ne.Pokud budete zalévat každý den, přesytíte rostlinu vláhou a cukety shnijí přímo na záhoně ještě předtím, než se plně zformují.

    Chcete-li zjistit, zda jste pod rostlinu nalili dostatek vody, můžete po zalití zkontrolovat hloubku tekutiny rýčem.To je třeba provádět velmi opatrně, aby nedošlo k poškození rostliny.Pokud je půda vlhká v hloubce 50 cm, děláte vše správně.Pokud lopatka narazí na suchou půdu, nezaléváte dostatečně.

    Pokud mluvíme o tom, jak často zalévat cuketu během plodů, pak musíte vzít v úvahu, že rostlina potřebuje další sílu k tvorbě plodů a nových vaječníků.Zálivku v době plodů lze zvýšit na třikrát týdně, ale nejlepší je zalévat takovou rostlinu večer, když slunce zapadne.Nikdy nezalévejte plodící cukety v době oběda, kdy je slunce vysoko.

    Co rozhodně nesmíte dělat

    Nejdůležitější je, že cuketu nikdy nezalévejte hadicí.Jednak čerpáním vody ze studny nebo ze sloupu nedáte rostlině čas, aby se zahřála, respektive budete rostlinu zalévat ledovou vodou, což je pro teplomilnou cuketu velmi špatné.Navíc voda z hadice jde pod silným tlakem, respektive dojde k vyplavení kořenů.

    A konečně, pokud tento postup provedete během slunce – rostlina vám to neodpustí.Na listech se objeví velké skvrny, což znamená, že mokré listové desky byly silně spáleny.

    Martin Černohorský
    Martin Černohorský
    Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Most Popular

    Recent Comments