HomeZahradničeníČím postříkat rybíz od mšic: lidový lék na mšice

Čím postříkat rybíz od mšic: lidový lék na mšice

Mšice jsou velmi houževnatí škůdci.Nejenže šíří choroby mezi rostlinami, ale jejich trus může přilákat další hmyz, který zahradu zahubí.

Ale nezoufejte: pokud se na rybízu objevily mšice, lidové prostředky a osvědčená ‚chemie‘ vám pomohou si s nimi poradit.Čím postříkat rybíz od mšic a kdy můžete rybíz od mšic postříkat, se dozvěděl UNIAN.

  • Mšice na rybízu – čím je nebezpečný.
  • Mšice na rybízu v době květu – jak si poradit.
  • Jak bojovat proti mšicím na rybízu s bobulemi – lidové prostředky.
  • A dříve jsme psali, čím hnojit rybíz pro velkou úrodu.

    Mám mšice na rybízu – čím je to nebezpečné

    Tento agresivní škůdce rychle ničí napadené rostliny tím, že útočí z několika směrů najednou.Nejprve hmyz proniká chobotem do výhonků a listů a vysává z nich šťávy.Když má mšice dost, zanechává za sebou lepkavý výtok, který kontaminuje povrch listů a narušuje životní funkce rostliny.

    Kromě toho tento specifický povlak přitahuje další hmyz (např. mravence) a je živnou půdou pro houby.V důsledku tohoto ‚sousedství‘ se listy kroutí a opadávají a kvalita a množství plodů se drasticky snižuje.V zanedbaných případech může keř uhynout.Ale nevěšte nos, pokud nenáviděné mšice na rybízu – co dělat, vám řeknou zkušení zahradníci.

    Mšice na rybízu v době květu – jak si poradit

    S nástupem chladného počasí se rybízové keře vykopou a půda kolem nich se zasype popelem a postříká se insekticidy proti mšicím.Na jaře, když sníh roztaje, ale rybíz ještě nevykvetl, začíná nové kolo boje proti škůdci.Starší dachaři radí v tomto období prolévat rybíz vroucí vodou z konve – dokud pupeny ještě nenasazují, je to pro keře bezpečné.

    Pokud je tento okamžik promeškán a pupeny se již objevily – bude nutné ošetřit speciálními prostředky.Vhodné jsou insekticidy a širokospektrální akaricidy (malathion nebo karbophos).Ošetření se provádí podle návodu dvakrát – v době, kdy poupata právě raší, a po odkvětu.

    Jak bojovat proti mšicím na rybízu s bobulemi – lidové prostředky

    I když bobule ještě nedozrály, je ošetření keře posetého jimi velmi obtížným úkolem.Použití toxických chemických látek v tomto případě nepřipadá v úvahu a přípravky používané v boji proti takovému škůdci, jako jsou mšice na rybízu, které jsou považovány za bezpečnější, jsou poměrně drahé a ne vždy dostupné.Na pomoc přijdou lidové prostředky.

    Zkušení zahrádkáři vědí, že alkohol a vodka mají v péči o rostliny široké využití, od ošetření uhnilých kořenů až po hubení mšic.Vodka z mšic na rybízu se používá i v neředěné formě.Stačí našroubovat rozprašovač na láhev a postříkat listy.Ošetření by se mělo provádět několikrát za sezónu.Když rostlina kvete nebo jsou již viditelné bobule, je lepší vodku zředit vodou.

    Vhodný je také lihový roztok (voda a líh v poměru 1:1), kterým je třeba listy ručně otřít.Těmito prostředky je možné ošetřovat, když je již zřejmé, že škůdce napadl – listy jsou zkroucené, květenství opadávají, vše je pokryto plísní.

    Dalším účinným způsobem, jak se zbavit mšic na rybízu, je postřik čpavkovým alkoholem.Je důležité tento přípravek na bázi čpavku zředit vodou, aby nedošlo ke spálení listů:

  • zřeďte 50 ml čpavku v 10 litrech vody.
  • Rozpusťte 50 g dehtu nebo pracího mýdla.
  • Tento prostředek je vhodný nejen v období, kdy jsou již viditelné bobule, ale kdykoli jindy.Rostlina by měla být ošetřena v průběhu 10 dnů s odstupem 1-2 dnů.

    Martin Černohorský
    Martin Černohorský
    Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Most Popular

    Recent Comments