HomeTipyTento výrobek najdete v každé kuchyni: jak vyčistit staré mastnoty ze skleněného...

Tento výrobek najdete v každé kuchyni: jak vyčistit staré mastnoty ze skleněného nádobí

V poslední době mnoho hospodyněk používá skleněné nádobí na pečení ryb, masa nebo zeleniny.Bez použití pečicího rukávu nebo fólie jsou pokrmy připravené ve skleněném nádobí šťavnaté a křehké.UNIAN vám poradí, jak vyčistit skleněný pekáč od sazí nebo jiné formy na pečení.

Dříve jsme hovořili o tom, čím mýt skleněné nádobí – talíře, sklenice a hrnky.

Jak čistit staré skleněné nádobí – metoda namáčení

Pokud chcete uklidit pečicí formy nebo plechy, které byly delší dobu pokryté tukem, sazemi a vodním kamenem, je nejlepší je namočit.Optimálním řešením je velké množství horké vody a několik kapek mycího prostředku.Skleněné nádobí nechte v této směsi a po 30 minutách ho zkuste potřít dřevěnou špachtlí.Pokud se nečistoty uvolní, pokračujte v jejich odstraňování pomocí husté houbičky.Pokud ne, změňte roztok, ale místo mycího prostředku přidejte jedlou sodu.Nechte působit dalších 30 minut a poté manipulaci s houbičkou zopakujte.

Užitečná rada: pokud nevíte, jak docílit lesku skleněného nádobí, nasypte při mytí na houbičku trochu kuchyňské soli.Nepoškrábe to povrch nádobí, ale rozhodně to vydrhne všechny nečistoty a navíc se nádobí bude lesknout.

Jak vyčistit skleněné nádobí od zažloutnutí a sazí – babiččiny způsoby

Zkušené hospodyňky tvrdí, že existují až čtyři možnosti, jak vyčistit připálenou skleněnou pánev nebo formu na pečení, na které se vytvořila vrstva zaschlého tuku.Můžete použít např:

 • Kyselina citronová – vezměte velkou nádobu, nasypte do ní 100 g kyseliny citronové a zalijte vroucí vodou.Do roztoku ponořte skleněnou misku, nádobu zakryjte fólií.Nechte působit 24 hodin, po této době nádobu vyjměte a umyjte ji houbičkou se saponátem.
 • Soda – smíchejte se saponátem ve stejném poměru, touto ‚kaší‘ potřete nádobí, nechte 20 minut působit.Poté houbičkou odstraňte zbytky nečistot a formu nebo pánev opláchněte teplou vodou.
 • Ocet – smíchejte 1 lžíci octa s 1 lžící kukuřičného škrobu, prostředek naneste na problematická místa skleněného nádobí.Nechte působit 10 minut, poté setřete tuhou houbou a omyjte teplou vodou.
 • Pokud výše uvedené metody nepomohly a vy nechápete, jak skleněné nádobí doma snadno a rychle vyčistit, vezměte si zubní pastu.Naneste ji na místa s mastnotou a škvárou a nechte ji působit 15 minut.Poté důkladně potřete houbou namočenou v jedlé sodě a teplé vodě.Díky této možnosti se naučíte, jak vyčistit skleněnou formu na pečení, pánev, plech nebo jiné kuchyňské náčiní.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments