HomeZahradničeníTřešňové pecky doma: zvládnou to i začátečníci

Třešňové pecky doma: zvládnou to i začátečníci

Téměř každou rostlinu si můžete vypěstovat doma ze semínek.Tento způsob pěstování stromu je loterií, protože plody na sazenicích mohou být hořké a malé.Vypěstovat si však strom sám přímo ze semínka potěší každého.

Proč pěstovat třešně ze semene

Je mnohem jednodušší koupit 2-3 roky staré sazenice než vyklíčit pecku.Druhý způsob má však své výhody.Třešeň vysazená přes semeno snadno zakoření a rychle se přizpůsobí klimatu ve vašem regionu, je méně náchylná k onemocnění, roste odolně a s vyvinutou korunkou.

Jedinou nevýhodou je, že vypěstování stromku ze semene trvá dlouho.Třešeň ze semene bude plodit asi 4-5 let po výsadbě.

Jak vybrat třešňové peckoviny

Nejprve je třeba pečlivě vybrat sadební materiál.Nejlépe zakoření zralá semena třešní.Proto se k výsadbě nehodí bobule z obchodu, které se sbírají zelené, aby cestou do obchodu dozrály.Plody určené k výsadbě by měly být velké a bez promáčklin.Všimněte si, že obvykle zakoření 6-7 z 10 semen.

Zpracování třešňových pecek

Aby sazenice snadno přežily všechny povětrnostní podmínky a v zimě nezamrzly, je třeba pecky ošetřit.Za tímto účelem je dobře omyjte, odstraňte zbytky dužiny, nasypte je do čisté nádoby a posypte mokrým pískem.Nádobu se semeny uložte do chladničky a uchovávejte je až do podzimu, dokud nenastane čas je vysadit.Písek v nádobě je třeba každých několik dní vyměnit, protože může zplesnivět.

Kdy vysazovat třešně ze semen

Nejvhodnější dobou pro výsadbu semeníku je začátek nebo polovina podzimu, kdy se plody v přirozeném prostředí ukládají pod zem.Přirozený cyklus třešně předpokládá přezimování semeníku v zemi, takže se nemusíte bát, že semena zmrznou.Tímto způsobem se semenáček otuží.V létě se nevyplatí vysazovat třešně z pecky, jinak by vyrostly příliš brzy a do zimy by nezesílily.

Jak dlouho rostou třešně z pecky / foto: arminjung, Pixabay.

Jak správně zasadit semínko z třešně

K domácímu pěstování semen budete potřebovat jakoukoli čistou nádobu s otvory na dně.Třešně je dobré pěstovat doma v květináči.K výsadbě použijte zeleninový substrát.Hodí se i zemina z rodičovského stromu.Na dno nádoby položte drenáž (například kameny) a na ni nasypte zeminu.

Semena se zakopávají 2 cm hluboko a zalévají se teplou vodou.Pro větší jistotu můžete zakopat několik semen ve vzdálenosti 15 cm.Nádobu ponechte v dobře osvětlené a chladné místnosti, ale bez průvanu.

Semena lze také vysadit přímo do půdy.Pro tento účel vyberte slunné a před větrem chráněné místo.Půdu předem pohnojte hnojem nebo kompostem.Semeník zasaďte také do hloubky 3 cm.Po objevení sazenic půdu zkypřete, aby semínka měla přístup ke kyslíku.

První semenáčky v květináči se objeví přibližně za měsíc.Pokud semínko v době výsadby již vyklíčilo, objeví se sazenice dříve.Když má sazenice dva listy, doporučuje se ji jednou za jeden až dva týdny přikrmit organickou hmotou, např. roztokem humusu.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments