HomeTipyJak pěstovat petúnie v květináči a na zahradě: tajemství nádherného záhonu

Jak pěstovat petúnie v květináči a na zahradě: tajemství nádherného záhonu

Křehké a půvabné petúnie budou ozdobou každé zahrady nebo dvora.Tyto květiny vypadají krásně na okrajích záhonu nebo v zahradě.A kadeřavé petúnie se vysazují do květináčů a zdobí jimi zdi a balkony.Tato květina je poměrně náročná na půdu, ale nenáročná na péči a kvete až do zimních mrazů.

 • Jak vysadit petúnie ze semen na sazenice.
 • Jak sázet petúnie do květináčů.
 • Výsadba petúnií do volné půdy.
 • Jak pečovat o petúnie.
 • Jak vysadit petúnii od semínka po sazenici

  Semena petúnií se vysazují na sazenice nejdříve koncem února, kdy je již dostatečně dlouhý den.Pro květ je velmi důležité dobré osvětlení.Do půdy pro petúnie je žádoucí přidat rašelinu, písek a humus a použít listnatou nebo drnovou zeminu.

  Před výsevem petúnií půdu zalijte.Do vlhké půdy udělejte malou rýhu a zasejte semínka.Nezasypávejte je zeminou.Lehce je postříkejte vodou z rozprašovače.Přikryjte semena potravinovou fólií a umístěte je na teplé, slunné místo.

  Jednou denně semena provětrejte a poté, co se objeví klíčky, fólii zcela odstraňte.Sazenice zalévejte jednou denně a velmi opatrně, z rozprašovače nebo pipety.Po objevení se 4 lístků petúnie lze přesadit do květináče nebo do země.Petunie vykvétá 2-3 měsíce po výsevu.

  Jak vysadit petúnie do květináčů

  Petúnie se do květináče vysazují ze sazenic.V agroobchodě si můžete koupit hotové sazenice.Petúnie do květináčů můžete vysadit v polovině nebo na konci června.V závislosti na odrůdě květiny se vybírá květináč.Keříčkové druhy petúnií se vysazují do malých květináčů o objemu 3 litry.Ampelové (kadeřavé) petúnie potřebují květináč o objemu alespoň 5 litrů.

  Před přesazením do květináče sazenice vydatně zalijte.Na dno květináče dejte kameny nebo jinou drenáž a poté jej naplňte nekyselou zeminou.V květináči udělejte prohlubeň a zasaďte sazenice.Pokud je nádoba široká, můžete do ní zasadit 2-3 petúnie.Květináč se ponechá na slunném místě.

  Jak zasadit petúnie do země / foto ua.depositphotos.com.

  Výsadba petúnie do volné půdy

  Petúnie vysazujte do volné půdy v červnu, když skončí všechny mrazy.Vysazovat lze jak mladé sazenice, tak kvetoucí petúnie.Plocha pro petúnie by měla být slunná.Petúnie se obvykle vysazují na okraj záhonu, protože nejsou vysoké a nejsou vidět za ostatními květinami.

  Před výsadbou zryjte půdu a pohnojte ji organickou hmotou.Půda by měla být lehká a kyprá.Květina se vysazuje do země spolu s půdou ze sazenic.Vzdálenost mezi keři je 30-40 cm.Květiny zaléváme den po výsadbě.Týden po výsadbě lze záhon přihnojit pro bujné kvetení.

  Jak pečovat o petúnie

  Petúnie se zalévají 2× týdně a musí se zalévat pod kořen.Voda by se neměla dostat na listy a květy.Za horkého počasí zalévejte častěji, za deštivého méně.

  Druhý týden po výsadbě do země nebo do květináče lze květiny přihnojit dusíkatým nebo fosforečným hnojivem, případně jakýmkoli hnojivem pro květiny.Dospělé květiny se přikrmují pouze v případě, že rostou ve stínu.

  Aby petúnie bujně kvetly, dodržujte následující rady.

 • Pravidelně odstraňujte suché listy a poupata.
 • Pokud má keř málo květů, ale mnoho listů, seřízněte listy na polovinu a zalijte petúnii teplou vodou.To stimuluje růst květů.
 • V zamračených dnech zapněte na květy umělé osvětlení.
 • Pokud se petúnie vyvíjí pomalu, přihnojujte.
 • Pokud některý ze stonků vyrostl výrazně delší než ostatní, je třeba jej zkrátit.
 • Za deštivých dnů je lepší květiny přikrýt nebo přemístit pod střechu, aby jim neublížila nadměrná vlhkost.
 • Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments