HomeZahradničeníČím krmit česnek v květnu: příprava na velkou sklizeň

Čím krmit česnek v květnu: příprava na velkou sklizeň

Pro všechny začínající zahrádkáře je otázka krmení rostlin nejbolestivějším tématem.Faktem je, že většina zahrádkářů dospěje k poznání, které prostředky se vyplatí používat a na které je lepší navždy zapomenout, pouze metodou pokusu a omylu.

Někteří si vzpomenou na babiččiny rady, jiní se aktivně vyptávají zkušenějších sousedů na dače, další začnou pročítat knihy o zahradničení.Ať už je to ale jakkoli, mnoha lidem může trvat roky, než se naučí, jak správně krmit rostliny.

 • Čím krmit česnek na jaře – nejúčinnější prostředky.
 • Krmení česneku pro zvětšení hlávky – to jste určitě nevěděli.
 • Čím krmit česnek, aby nežloutl – lifehack.
 • Hnojení česneku na jaře lidovými prostředky – jak to udělat správně.
 • Dříve jsme psali o tom, čím krmit mrkev, aby byla velká, a dnes si povíme, jak vypěstovat velkou úrodu česneku.

  Čím krmit česnek na jaře – nejúčinnější prostředky

  Pokud chcete sklidit velkou úrodu, nezapomeňte, že tato kultura má velmi ráda hnojiva obsahující dusík.Nejjednodušší a nejúčinnější možností je močovina.Obvykle se 20 gramů tohoto prostředku ředí v 10 litrech vody.Půdu zalévejte v množství 3 litry roztoku na 1 metr čtvereční půdy.

  Také mnoho zahrádkářů používá dusičnan amonný.Standardní dávka roztoku pro zavlažování je 30 gramů drogy na 10 litrů vody.Prostředek je poměrně rozpočtově náročný, ale sám o sobě dobře osvědčený.

  Krmení česnekem pro zvětšení hlavy – to jste určitě nevěděli

  Pokud nevíte, čím česnek krmit, aby se hlavy zvětšily, použijte humát draselný.Tento produkt najdete v každém zahradnictví.Jeho výhodou je, že přípravek je dvousložkový a obsahuje dvě látky nezbytné pro tvorbu velkých hlávek: huminové a fulvokyseliny.Právě ony obohacují půdu a zvyšují účinek všech ostatních hnojiv.

  Tento prostředek navíc dokonale chrání česnek před škůdci a chorobami.

  Další krmení česneku pro zvětšení hlavy – roztok dusičnanu amonného a síranu hořečnatého.Do 10 litrů vody přidejte 20 gramů každého prostředku a česnek hojně zalijte.Mějte však na paměti, že takové hnojivo bude účinné až poté, co se již vytvoří nadzemní část.Maximální účinek takového hnojení bude na samém počátku vegetace brzy na jaře, nejpozději v květnu.

  Čím krmit česnek, aby dobře rostl / foto depositphotos.com.

  Čím krmit česnek, aby nežloutl – Lifehack

  Problém s česnekem je, že velmi bolestivě reaguje na výkyvy teplot.Je dost brzy na teploty a jarním mrazíkům se většinou nevyhnete.Proto se mnoho zelinářů potýká s tím, že po prvním nočním ochlazení veškerý mladý česnek náhle zežloutne.

  V tomto případě mohou situaci zachránit přípravky jako ‚Epin‘ nebo ‚Zirkon‘.Jedná se vlastně o běžné růstové stimulátory, které pomohou rostlině stabilizovat se po teplotním šoku.

  Pokud je teplota víceméně stabilní, ale váš záhon zežloutl, znamená to, že rostlině chybí užitečné mikroprvky.V tomto případě je lepší použít mulč a kravský hnůj.Mějte však na paměti, že česnek je rozmarná plodina, takže je lepší takové hnojivo zředit ve vodě a teprve potom ho použít.Průměrný poměr je 1:4, to znamená, že na jeden díl hnoje nebo mulče budete potřebovat 4 díly vody.

  Hnůj nikdy nerozmetávejte na záhon česneku, protože rostlina se může vážně popálit a přestat růst.

  Hnojení česneku na jaře lidovými prostředky – jak to udělat správně

  Hnojení česneku na jaře lidovými prostředky je klasikou zeleninářské dovednosti.Většina zahrádkářů dává přednost použití popela.Lze jej zalít vroucí vodou, počkat, až vychladne, zředit v poměru 300 g popela na 10 litrů vody a hojně zalít záhon.Mnoho lidí také dává přednost tomu, že na záhon s česnekem jednoduše nasypou popel.Nepřehánějte to však, protože ne pro všechny půdy je tento prostředek všelékem.Pokud jste nezkontrolovali úroveň pH na vašem místě – používejte tuto metodu spíše opatrně.

  Pokud s jistotou víte, že máte na zeleninové zahradě kyselou půdu, je popel právě tím, co situaci zachrání.Jednoduše posypte záhon popelem v poměru 1-2 kg přípravku na metr čtvereční pozemku.

  Také mnoho zkušených zahradníků je přesvědčeno, že nejlepším hnojivem pro česnek je čpavek.Tento prostředek je poměrně jednoduchý, finančně nenáročný a účinný.Jedna polévková lžíce drogy se zředí v 10 litrech vody.Obrovským plusem takového hnojiva je, že amoniak zabíjí veškerou patogenní mikroflóru a chrání rostlinu před chorobami a škůdci.

  Mějte však na paměti, že hnojení česneku amoniakem bude účinné pouze za suchého počasí.Při používání tohoto přípravku není povoleno zalévání deštěm ani dodatečné zalévání.Pokud jsou tedy v následujících dnech předpovídány dešťové srážky, je lepší několik dní počkat.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments