HomeTipyZrak po celý rok: super lék na zamlžování brýlí vlastníma rukama

Zrak po celý rok: super lék na zamlžování brýlí vlastníma rukama

Lidé, kteří nenosí brýle jako stylový doplněk, ale jako pomocný prostředek k navázání vizuálního kontaktu s okolím, vědí, že čočky mají tendenci se při náhlých změnách teplot mlžit.UNIAN vám poradí, jak zajistit, aby se brýle nezapařily, když máte na hlavě masku nebo když přijdete do teplé místnosti z ulice.

Vysvětlení, proč se brýle mlží, když přijdete z chladu do teplé místnosti

Fyzikové tvrdí, že k zamlžení čoček stačí venkovní teplota +5-10 °C – to naznačuje, že k takovému procesu není nutné silné ‚mínus‘.K zamlžování brýlí dochází z několika důvodů:

 • teplotní rozdíl – teplý vzduch se usazuje na studených čočkách, dochází ke kondenzaci.
 • samovolné zamlžování – studený vzduch z ulice se setkává s teplým vzduchem z vašich úst, takže se studená čočka zahalí do závoje páry.
 • Zamlžování – zvýšená vlhkost vzduchu vyvolává kondenzaci na čočkách, a to i venku.
 • Kvůli všem těmto faktorům si lidé musí pravidelně sundávat brýle a otírat čočky, protože přes zamlžené okuláry není vidět.To není úplně pohodlné, proto společnost UNIAN zjistila, jak takovým situacím předcházet.

  Kopečkový glycerin od zamlžování brýlí

  Prvním prostředkem, který můžete použít, je obyčejný glycerin, který koupíte v každé lékárně.Musíte nalít trochu glycerinu do nádoby, postavit ji na vařič a mírně zahřát.Poté do něj namočte hadřík, otřete čočky z obou stran a nechte je uschnout.Poté čočky vyleštěte hadříkem z mikrovlákna.Jako alternativu glycerinu lze použít běžné tekuté mýdlo – technologie je stejná.

  Lidový Lifehack, jak zabránit pocení brýlí

  Existuje několik dalších domácích prostředků – i těmi se můžete zbavit problému zamlžených čoček:

 • Tuhé mýdlo – namydlete čočky z obou stran, otřete měkkým hadříkem.
 • Šampon na vlasy – zřeďte ve vodě v poměru 1:1, namočte do roztoku hadřík, otřete čočky, nechte zaschnout a znovu otřete.
 • Zubní pasta – naneste malé množství zubní pasty na čočky, rozetřete, otřete do sucha hadříkem tak, aby nezůstaly šmouhy.
 • Kromě výše uvedených metod se můžete vydat cestou nejmenšího odporu a koupit si sprej ‚Antifog‘, kterým je třeba ošetřit čočky brýlí.Takový průmyslový ‚Antifog‘ vám určitě pomůže, ale není levný.

  V žádném případě si na brýle nestříkejte žádné přípravky určené pro automobily nebo zrcátka.Jejich složení je pro tenká skla brýlí příliš agresivní a může je deformovat a také zhoršit kvalitu vašeho vidění.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments