HomeZahradničeníŽivý plot z buku a habru: čas na prořezávání

Živý plot z buku a habru: čas na prořezávání

Nejběžnějším živým plotem v Nizozemsku je pravděpodobně živý plot z buku nebo habru (ano, je v tom rozdíl). Opět nastal čas stříhat tyto druhy živých plotů, protože díky stříhání kvetou. U obou rostlin to znamená pořádný řez alespoň jednou ročně, milovníci hustého živého plotu mohou přidat druhé nebo třetí kolo. Zde si přečtěte, jak a kdy nejlépe stříhat živý plot z buku a habru.

Rozdíl mezi bukovým a habrovým živým plotem

Rozdíl mezi bukovým a habrovým živým plotem je především v listech: listy bukového živého plotu jsou hladší, listy habru mají zřetelné žilky. Kromě zelené barvy se bukový živý plot dodává také v červené barvě a v zimě neztrácí listy. Habr je pouze zelený a v zimě ztrácí listy.

Řez začíná v době výsadby

Buk a habr se poprvé stříhají hned po výsadbě. Tím se stimuluje větvení a živý plot rychleji srůstá. Vrcholu živého plotu se nedotýkejte, dokud nedosáhne správné délky. Přečtěte si všechny podrobnosti o výsadbě živého plotu.

Kdy byste měli zastřihnout živý plot z buku a habru?

Vegetační období bukového a habrového živého plotu trvá od poloviny března do září. Roste již živý plot? Pak můžete bukový nebo habrový živý plot stříhat od dubna do června. Mějte na paměti, že v tomto období probíhá také období rozmnožování, proto živý plot před zahájením stříhání pečlivě zkontrolujte a v případě potřeby stříhání odložte.

Dbejte na to, abyste stříhali před nejdelším dnem v roce, tedy přibližně před 21. červnem. Živé ploty rostou nejrychleji na jaře a v létě, takže rostlina má po prořezání ještě dostatek času na růst. Prořezávání je nejlepší provádět za zamračeného nebo deštivého dne. Příliš mnoho slunce při stříhání může způsobit popálení, protože vnitřní listy živého plotu ještě neviděly sluneční světlo. Vidíte, že se i tak objevují hnědé listy? To se obvykle po několika týdnech obnoví. A pokud ne, nevzhledné listy jednoduše odstraňte. Po září je lepší živé ploty nestříhat, protože hrozí noční mráz.

Jak stříhat bukové živé ploty

V následujícím zahradním videu uvidíte, jak postupovat při stříhání bukového a habrového živého plotu. Několik dalších tipů:

  • Horní část živého plotu by se měla zastřihovat užší než spodní, aby měl celý živý plot dostatek slunečního světla a nevznikaly v něm mezery.
  • Horní část živého plotu zastřihujte až tehdy, když dosáhne správné výšky.
  • Pokud se rozhodnete prořezat horní část, je důležité odstranit ořezané větve z horní části. Jinak větve a listy zhnědnou, což vypadá nevzhledně. Ke stříhání bukového živého plotu použijte nůžky na živý plot nebo elektrické nůžky na živý plot.
Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments