HomeZahradničeníZda ostříhat spodní listy zelí: jak neudělat fatální chybu

Zda ostříhat spodní listy zelí: jak neudělat fatální chybu

Pěstitelé zeleniny často odstřihávají spodní listy zelí, protože tento trik podporuje růst kapusty.Ve skutečnosti tento trik není vždy opodstatněný a může rostlinu dokonce zahubit.Zda se to vyplatí, zda je nutné odřezávat spodní listy pekingského zelí a dalších druhů zelí a kdy – to vám řekneme v materiálu.

 • Zda je nutné odstraňovat spodní listy květáku.
 • Zda je třeba odřezávat spodní listy raného zelí.
 • Kdy je možné odstranit spodní listy zelí.
 • Zelí nemá přebytečné listy, pokud nejsou nemocné nebo nehnijí.Každý list přispívá k růstu zeleniny, nasycuje ji stopovými prvky a vitamíny.Na to bychom měli vždy pamatovat, než spodní listy odřízneme.Také během růstu listy zelí produkují látky, které prodlužují jejich trvanlivost.V době sucha chrání květák před ultrafialovým zářením listy, takže pokud začnou zasychat i listy, je lepší je odstranit až po utržení květáku.

  Pokud šťavnaté listy zelí nařízneme, začne z řezů vytékat šťáva – ta přitahuje škůdce a patogeny, čímž je zelí postiženo.

  Zda odstraňovat spodní listy z květáku

  Pravidlo ‚neškodit‘ platí pro všechny druhy zelí, zejména pro květák.Pokud odstraníte jen jeden zdravý list, můžete přijít o třetinu úrody.Z květáku můžete odstranit listy, které začaly hnít – takové listy se objevují například v období dlouhotrvajících dešťů.Pak to květák zachrání.

  Zelenina vám sama napoví, zda máte odříznout spodní listy brokolice a pekingského zelí, za tímto účelem byste je měli pečlivě prohlédnout.Níže vám řekneme, kdy to máte udělat.

  Zda odřezávat spodní listy raného zelí

  U raného zelí je situace trochu jiná: listy se odstraňují, aby se zabránilo praskání zelí.To je zcela oprávněné, ale mělo by se to provést těsně před sklizní zeleniny.Stává se, že je příliš brzy na sklizeň zelí a zelí se chystá ‚explodovat‘ – v tomto případě můžete mírně roztrhnout kořeny zeleniny, mírně vytáhnout stonek a rozhoupat jej.Vlhkost se poté zcela nevstřebá a zelí nezačne praskat a nějakou dobu bude ležet na lůžku.

  Až budete moci ze zelí odstranit spodní listy

  Existuje několik případů, kdy můžete odstranit spodní listy u zelí:

 • Zelí je nemocné.
 • To je patrné podle žlutých trojúhelníčků na okraji listů a černých skvrn na celém povrchu – projevuje se tak cévní bakterióza.Někdy nepomůže jen odstřihnutí spodních listů – pak je nutné odříznout celé klíčky, aby se zachránila jiná zelenina.

 • Na zelí se usadili škůdci.
 • Hmyz z půdy často migruje na spodní listy zelí.Pokud se na nich objeví larvy nebo vajíčka – může se jednat o mšice kapustové, bělásky a molice – urychleně je odstraňte.

 • Spodní listy začaly hnít.
 • Často je to způsobeno neustálým deštěm nebo nesprávným zaléváním.Aby se zabránilo hnilobě, měly by se shnilé spodní listy odříznout.Odstraněny by měly být také zažloutlé a uschlé listy – ty již zelenině odevzdaly svůj potenciál.

 • Klíčky rostou volně.
 • Pokud je bob volný a během růstu nenabývá na hustotě, odřízněte spodní listy měsíc před sklizní.Tímto způsobem můžete zvýšit hmotnost klíčku.

 • Zelí nemá dostatek místa.
 • Stává se, že zelí je vysazeno velmi hustě a nemá dostatek místa k růstu.V takovém případě lze velké spodní listy odstranit, ale opět s ohledem na to, kolik místa je potřeba.

  Dříve jsme si řekli, co dělat, když květák zelí nevadne – čím ho zalévat a ošetřovat.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments