HomeTipyZda opravdu potřebujete pít jodid draselný: Komarovsky uvádí věci na pravou míru

Zda opravdu potřebujete pít jodid draselný: Komarovsky uvádí věci na pravou míru

Zda je třeba pít jodid draselný v případě výbuchu v Záporožské jaderné elektrárně, kolik ho užívat, zda lze tyto tablety nahradit jinými jodovými preparáty a kdo ho vůbec nemusí pít – odpovědi na nejdůležitější otázky poskytl Jevgenij Komarovskij.

 • Co je jodid draselný a kdy by se měl užívat.
 • Zda je nutné užívat jodid draselný při havárii v Záporožské JE.
 • Jak užívat jodid draselný v případě radiace.
 • Kdo by neměl užívat jodid draselný.
 • Jak nahradit jodid draselný.
 • Co je jodid draselný a kdy ho užívat

  Jodid draselný je tableta, která se užívá k zabránění uvolňování radiačního jódu do ovzduší.K tomu dochází při jaderných testech, výbuchu jaderné bomby a haváriích jaderných elektráren.

  Podle doktora Komarovského je radioaktivní jód (jód-131) umělý jód, který se po uvolnění začne hromadit v lidské štítné žláze, což je velmi nebezpečné.Proto, aby štítná žláza nezačala asimilovat radioaktivní jód, provádějte profylaxi: užívejte velkou dávku jodového preparátu – například jodid draselný.Po jeho přijetí štítná žláza radioaktivní jód nehromadí.

  Zda je nutné užívat jodid draselný během havárie v Záporožské jaderné elektrárně

  Jodid draselný by se neměl užívat jen proto, že jste se tak sami rozhodli.Tento lék se má užívat pouze tehdy, když to řeknou oprávněné státní orgány – když je jasné, že dochází k úniku radioaktivního jódu.I tehdy jej však budou muset užívat obyvatelé určité oblasti.

  Pokud dojde k výbuchu v Záporožské JE – nikdo by neměl užívat jodové preparáty.Všechny reaktory Záporožské jaderné elektrárny jsou v září 2022 odstaveny, tj. nedochází k jaderné reakci a úniku radioaktivního jódu.Jodid draselný byste však měli mít ve své lékárničce.

  Jak užívat jodid draselný při radiaci

  Pochopme, jak užívat jodový přípravek v případě nutnosti – když to bylo nařízeno oprávněnými orgány veřejné správy.

  Podle Jevgenije Komarovského existuje určitá dávka pro každý věk člověka.Jedna tableta jodidu draselného obsahuje 250 mg jódu.

  V závislosti na věku se lék pije následujícím způsobem:

 • 13 až 40 let – je třeba 125 mg jódu nebo 1/2 tablety.
 • Od 3 do 12 let – je třeba 62,5 mg jódu, což je 1/4 tablety.
 • Od 1 měsíce do 3 let – 32 mg jódu, což je 1/8 tablety.
 • Pro děti do 1 měsíce věku je třeba 16 mg jódu, což je 1/16 tablety.

  Kdo by neměl užívat jodid draselný

  Lidé starší 40 let nemusí užívat jodové preparáty, říká lékař.U lidí starších 40 let je totiž proces látkové výměny ve štítné žláze poměrně pomalý, takže štítná žláza není schopna akumulovat nebezpečné množství jódu.Užívání tablet tedy způsobí více škody, než kdybyste je neužívali.

  Čím nahradit jodid draselný

  Je možné pít jodomarin místo jodidu draselného? Dr. Komarovskij navrhuje vypočítat, kolik tablet jodomarinu byste měli vypít, abyste získali potřebnou dávku jódu.

  1 tableta jodomarinu obsahuje 200 mcg jódu.Dospělý člověk by v případě radioaktivního ohrožení musel přijmout 125 mcg jódu, tj. v přepočtu na tablety 625 tablet jodomarinu 200 tablet.Jodomarin 100 potřebuje více – 1250 tablet.

  Lékař říká, že to nemusíte dělat, a pokud vám v lékárně doporučí koupit jodomarin místo jodidu draselného – v žádném případě to nedělejte.

  Domácí lékárnička pro případ radiační kontaminace by měla obsahovat:

 • jodid draselný.
 • Maska na ochranu dýchacích cest.
 • alginát sodný a hydroxid hlinitý.
 • Přípravky s účinnou látkou alginátem sodným a hydroxidem hlinitým jsou dostupné v lékárně – neutralizují radionuklidy a snižují pravděpodobnost, že se radionuklidy ze žaludku dostanou do krevního oběhu.

  Eugene Komarovsky o tom všem hovořil ve videu na svém kanálu na YouTube.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments