HomeZahradničeníZčervenají za dva dny: rady, čím zalévat rychle dozrávající rajčata

Zčervenají za dva dny: rady, čím zalévat rychle dozrávající rajčata

Rajčata pěstují téměř všichni Ukrajinci, ale tyto rostliny vyžadují kvalitní péči, jinak budete na sklizeň dlouho čekat.UNIAN vám poradí, jak urychlit dozrávání rajčat ve volné půdě se zaručeným výsledkem.

Proč potřebujete stimulátor pro dozrávání rajčat

Jak víte, rajčata jsou ‚dlouhohrající‘ kulturou, protože v přirozeném rytmu od výsevu do sklizně by mělo uplynout 5-7 měsíců.To je hodně – v našich zeměpisných šířkách je léto dlouhé a horké, ale ne vždy stabilní.Proto se mnozí dachaři mezi sebou radí, co by se mělo udělat, aby rajčata dozrávala rychleji.

Pro urychlení tohoto procesu je nutné nejen jíst nebo konzervovat rajčata.Pokud se rostliny opozdí, mohou se na podzim stát obětí fytoftorů, plísní a různých škůdců, kteří se aktivují při chladném počasí a vysoké vlhkosti.

Co dělat, aby rajčata rychleji zčervenala doma na záhoně

Existuje několik jednoduchých a přímočarých způsobů, jak urychlit dozrávání rajčat v otevřeném terénu:

 • Zvyšte množství světla (zformujte do jednoho stonku, otočte blíže ke slunci).
 • Sklízejte hnědě zbarvená rajčata a nechte je dozrát v kartonových krabicích.
 • odstraňte alespoň 1\3 květních stonků, zejména na vrcholu výhonů.
 • Řiďte zálivku tak, aby rajčata dávala sílu tvorbě plodů místo růstu (z vlhkosti).
 • Můžete se také uchýlit k ‚dědečkovským‘ metodám – například provést řez podél kmene rostliny.Ostrým nožem prořízněte stonek ve vzdálenosti 15 cm od země.Dovnitř vložte párátko nebo měděný drátek.Tento trik ochrání rajčata před Phytophthora a urychlí dozrávání plodů.

  Banánová slupka – další nestandardní způsob, jak aktivovat červenání rajčat.Slupku je třeba vložit do sáčku, tento sáček pak přiložit na kartáč s rajčaty a zavázat jej tak, aby se do něj nedostal vzduch.Po 3 dnech ji odstraňte a po dalších 3 dnech se divte, jak plody začaly červenat a bobtnat.

  Přípravky pro urychlení dozrávání rajčat

  Zkušení dachaři doporučují postřiky rajčat roztoky a nálevy k urychlení jejich dozrávání.Do desetilitrového kbelíku s vodou vložte 6-7 keříků dospělých kopřiv, 2-3 dny na tom trvejte a poté rostliny postříkejte.Druhá možnost – s použitím jódu.V tomto případě je třeba rozpustit 40 kapek jódu v 10 litrech vody, roztok nalít do postřikovače a ošetřit rajčata.

  Špatné nejsou ani alkoholové injekce pro zelená nebo blanšírovaná rajčata.Je třeba počkat, až plod dosáhne normální velikosti, a pak pomocí injekční stříkačky vstříknout 0,5 ml vodky do místa, kde se stonek a rajče spojují.Po několika dnech začne aktivní dozrávání.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments