HomeTipyZbavte se nadobro zatuchlého „babičkovského“ zápachu v bytě: nejúčinnější tipy

Zbavte se nadobro zatuchlého „babičkovského“ zápachu v bytě: nejúčinnější tipy

Podivný zápach v bytě – ať už se jedná o ‚vůni‘ vlhkosti, dušeného zelí nebo známý ‚babičkovský odér‘ – nejenže zmaří veškeré snahy o vytvoření útulného domova, ale také přidělá problémy.

Co odstranit zápach hniloby v domácnosti a co dělat, když je v bytě divný zápach – vypráví UNIAN.

Aniž byste pochopili, odkud může nepříjemný zápach v bytě pocházet, můžete strávit měsíce marnými pokusy zápach skrýt.

Nepříjemný zápach v bytě – příčiny vzniku

Ke vzniku určitého ‚parfému‘ může vést mnoho faktorů a ne všechny jsou zřejmé.Mezi běžné příčiny patří:

 • špatné větrání – v důsledku nedostatečného přívodu vzduchu se v místnostech mohou hromadit různé pachy, včetně pachů z vaření, což má za následek velmi zatuchlý zápach v soukromém domě nebo bytě.
 • vlhkost nebo nadměrná vlhkost mohou vytvořit živnou půdu pro plísně a houby, kterých si nemusíte všimnout, ale rozhodně je ucítíte nosem;
 • prach – usazuje se na površích, může zachycovat další pachy – ze zvířat, vaření, tabákového kouře a podobně, proto mohou být epicentrem zápachu v bytě ‚zanedbané‘ kouty, kterým se často nevěnuje úklid (spíže, skříně, kuchyňské zásuvky a podobně).
 • tabákový kouř – jeho zápach je velmi vytrvalý a může pronikat čalouněním nábytku, koberci a dokonce i stěnami, takže zápach zůstává i po opakovaném vyvětrání.
 • Nezapomínejte také na to, že celý byt může být cítit kvůli jedné jediné ‚voňavé‘ věci.Mohou to být zkažené brambory nebo zatuchlá marmeláda ve spíži, džus rozlitý za pohovkou, špinavé prádlo, odpadkový koš v kuchyni a mnoho dalšího.

  Jak odstranit nepříjemný zápach v bytě lidovými prostředky a úklidem

  Lidé si často kladou otázku, jak odstranit zápach v bytě, po babičce nebo po delší době nepřítomnosti doma.A jakkoli by se vám v tomto případě nechtělo hledat superúčinný ‚hůlkový vysavač‘, bez hry na detektiva se zde neobejdete.Budete muset vytrvale pátrat po příčině zápachu a podle zjištěného problému volit metody řešení.

  Pokud se ukáže, že problém souvisí s vysokou vlhkostí v místnosti (například po úniku vody), pomohou speciální pomůcky – odvlhčovače a absorbéry.Více o tom, jak snížit vlhkost v domě, jsme se v UNIANu dozvěděli již dříve.

  Pokud jsou zdrojem zápachu zaprášené věci, pomůže důkladný (mnohem důkladnější, než si myslíte!) úklid.Umyjte každý povrch v domě, včetně koberců a záclon.Ocet a jedlá soda pomohou při úklidu lépe neutralizovat cizí pachy.Zvažte parní čištění koberců a čalounění, na kterých se mohly časem usadit různé pachy.

  Aby vaše úsilí o potlačení zápachu vydrželo déle, zlepšete větrání.Přinejmenším si zvykněte častěji otevírat okna.V chladnějším období, kdy je větrání problematičtější, mohou pomoci pohlcovače pachů vyrobené z improvizovaných prostředků.V místnostech můžete například nechat talíře nebo sklenice s kávovými zrny nebo kávovou sedlinou, jedlou sodou, aktivním uhlím.

  Buďte si jisti, že snaha o maskování zápachu bez řešení jeho příčiny je naprosto neúčinná.Se vztyčenou hlavou se tedy pusťte do hledání něčeho, co váš byt zútulní – difuzéry s esenciálními oleji, aroma svíčky a aroma tyčinky – až poté, co bude zjištěn a odstraněn zdroj zápachu.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments