HomeTipyZaseknuté a nejde otevřít: jak odemknout kliku plastového okna

Zaseknuté a nejde otevřít: jak odemknout kliku plastového okna

Plastové okno nebo balkónové dveře mohou mít poruchu – přestanou se otevírat nebo zavírat tak, jak je to stanoveno výrobcem.Hlavní věc, kterou byste v tomto případě neměli dělat – je vyvinout úsilí a zatáhnout za kliku okna nebo dveří, jinak mechanismus jednoduše rozbijete.

UNIAN vám poradí, co dělat, pokud se plastové okno nezavírá úplně nebo se neotevírá tak, jak by mělo.

Dříve jsme hovořili o tom, jak seřídit okna na zimu.

Co dělat, když nejde otevřít plastové okno – důvody

Problém není možné vyřešit bez pochopení jeho příčiny, takže než se pokusíte okno opravit, musíte zjistit, co způsobilo selhání mechanismu.

Okno nejde otevřít, ale klika se otáčí.

Někdy se stane, že kliku okna lze otočit do libovolné polohy, ale tato akce nepřinese žádný výsledek – okno se neotevře.Důvodem je s největší pravděpodobností poškozené kování.Existují dvě varianty tohoto problému:

 • Klika se otáčí, ale kování nereaguje – rozbitý mechanismus, který upevňuje kovový čep, stačí koupit a nasadit novou kliku.
 • klika je v pořádku, ale kování nereaguje – převodovka je nefunkční, v tomto případě je lepší zavolat odborníka.
 • V tomto případě by neměly být prováděny žádné další kroky, jinak hrozí úplné rozbití mechanismu.

  Plastové okno se neotevírá, neotáčí klikou.

  Další častá situace – když je klika zaseknutá v poloze ‚zavřeno‘, nelze s ní otáčet.Zde se bohužel neobejdete bez mistra, protože s největší pravděpodobností došlo k rozbití páskovacího mechanismu nebo blokátoru.Pro opravu okna budete muset demontovat křídla, a to je dost obtížné, abyste to zvládli sami.

  Plastové okno se neotvírá pro větrání – křídla jsou prohnutá.

  Příčinou prověšených křídel jsou obvykle uvolněné panty.V tomto případě se okno sice otevře, ale přiléhá k rámu a slyšíme praskání nebo cvakání.Závěsy můžete seřídit, ale je třeba to provést správně a opatrně.

  Bez předlohy se neobejdeme pouze v případě, že je na plastových oknech výrobní vada a panty pro okna jsou zvoleny nesprávně – těžko drží hmotu MPO.Zde bude nutné buď vyměnit panty, nebo skleněnou výplň.

  Co dělat, když se plastová okna nedovírají – příčiny

  Kromě toho, že se okna nemusí otevírat, mohou se také v případě potřeby nedovírat.Příčin takového skrytého protestu ze strany zdánlivě bezduchého kusu plastu a skla může být několik.

  Plastové okno se nezavírá úplně – zaseknutý blokátor.

  Blokant je pružinový mechanismus, který je umístěn na vnitřním konci aktivních křídel.Pokud se zasekne, okno se nezavře, ale i tento problém lze vyřešit s přihlédnutím ke zvláštnostem rozbití:

 • zavřeno okno nepřesně – zavírání okna, zatlačte na blokátor a otočte klikou.
 • Zámek není ve spárovací části – seřiďte závěsy.
 • Uvolnil se uzamykací díl – jemně zatlačte na destičku na vnější straně okna.
 • došlo k poškození zajišťovací pružiny – vyměňte zasklívací jednotku.
 • Pokud se plastové okno nezavírá větráním a je v tomto režimu zaseknuté, mohlo dojít k zaseknutí ‚nůžek‘.Budete muset odstranit všechny nečistoty z problémového místa a promazat mechanismus – pak se okno bude zavírat správně.

  Nůžky plastového okna se nezavírají – zaseknuté ve dvou polohách.

  U výklopně-sklopného modelu oken k takové situaci dochází – rám okna se ‚zasekne‘ současně ve dvou polohách.Stává se to například proto, že spěcháte – můžete ho otevřít kvůli větrání a úplně.Zdá se, jako by křídlo drželo na jednom pantu a mohlo se utrhnout, ale není tomu tak – pevně ho drží ‚nůžky‘.

  Pro vyřešení tohoto problému postupujte podle řady jednoduchých kroků:

 • Přitlačte horní část křídla k rámu.
 • Stiskněte blokovací zařízení na straně rukojeti.
 • přidržením blokovacího zařízení otočte rukojetí směrem nahoru až na konec.
 • Po otočení zatlačte křídlo až dolů.
 • Otočte kliku do vodorovné polohy a okno zavřete.
 • Abyste se podobným situacím v budoucnu vyhnuli, snažte se okna otevírat a zavírat opatrně a neopravujte je sami.V případě závažných poruch se obraťte na mistra, aby nedošlo k trvalému rozbití IGO.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments