HomeZahradničeníZahradní postřikovač: jak správně vybrat a používat

Zahradní postřikovač: jak správně vybrat a používat

Ne vždy je možné pěstovat a uchovávat plodiny, získávat tržní produkty a čekat, až vaše oblíbené rostliny vykvetou.V boji proti škodlivému hmyzu a patogenním bakteriím na pomoc přichází mechanismus, který postřikuje ochranné prostředky – bateriový postřikovač, postřikovač ruční nebo s čerpadlem.

 • Výběr postřikovače pro rostliny.
 • Jak používat postřikovač s čerpadlem – jednoduché tipy.
 • Proč postřikovač nečerpá – možné příčiny.
 • Výběr postřikovače pro rostliny

  Takový speciální postřikovač bude vaším spolehlivým pomocníkem při pěstování zeleniny a ovocných plodin, okrasných a pokojových rostlin.V prodeji lze najít právě obrovské množství nejrůznějších postřikovačů, které se liší cenou a velikostí i principem činnosti.

  Ujasněme si, jaké jsou druhy postřikovačů pro rostliny:

 • Akumulátorové – jsou nejdražší, ale také nejpohodlnější na používání.Objem těchto postřikovačů se může pohybovat od 1 do 30 litrů, což vám umožní vybrat si správný model jak pro pokojové rostliny, tak pro pozemek o rozloze 50 arů.
 • Manuální – tlakování se provádí ručně pomocí čerpadla umístěného v rukojeti nádoby.Ruční zavlažovače s objemem do 2 litrů – tato varianta je nejlevnější a nejjednodušší, vhodná pro zpracování malého počtu rostlin.
 • Čerpadlo – jedná se o postřikovač s objemem zpravidla od 2-3 do 10-12 litrů, vhodný pro velké plochy.Nosí se na opasku na rameni.
 • Postřikovače jsou také batohového typu, kde je nádrž umístěna za zády na popruhu, což je pohodlnější a bezpečnější při používání.

  Jak používat postřikovač s čerpadlem – jednoduché tipy

  Kapalina zředěná pro postřik by měla být přecezena přes sítko, aby se do rozprašovače nedostaly žádné velké částice – cizí částice i nerozpuštěné hrudky přípravku.Poté nádržku těsně uzavřete víkem a pumpujte čerpadlem, dokud vzduch nenaplní nádobku až na doraz.Když při stlačení pumpy ucítíte určitý odpor – je čas zastavit.

  V závislosti na poloze regulátoru na trysce lze provádět stříkání s různými vzory postřiku.Stisknutím páčky na hadici zahájíte stříkání, jejím uvolněním jej zastavíte.Po použití je třeba rozprašovač zcela vyčistit od zbytků postřikové kapaliny tak, že celý systém protáhnete čistou vodou.

  Proč postřikovač nečerpá – možné příčiny

  Postřikovač nemusí pracovat tak, jak by měl, z několika důvodů, např:

 • tryska nebo jiné části systému jsou ucpané.
 • ohebná trubka, kterou proudí stříkací kapalina, vypadla nebo se mírně oddělila od svého upevnění.
 • Z uvolněného víka uniká vzduch a nádrž je pod tlakem.
 • Pokud postřikovač s čerpadlem nefunguje tak, jak by měl, zkontrolujte, zda jsou všechny upevňovací prvky a spoje bezpečné.

  Doporučujeme také vyčistit trysku a další části systému.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments