HomeTipyVápno je minulostí: nejlepší recepty na obílení stromů

Vápno je minulostí: nejlepší recepty na obílení stromů

Zahradníci začínají s bílením stromů na jaře.Na užitečnost tohoto postupu nepanuje jednotný názor.Někteří tvrdí, že tento postup je zbytečný a ve většině zemí světa se již dlouho nepoužívá.Jiní zahradníci jsou přesvědčeni, že bělení chrání stromy před úpalem, hmyzími škůdci a teplotními rozdíly.

Pokud se letos rozhodnete stromy bělit, můžete začít v prvních březnových dnech, kdy roztaje všechen sníh.UNIAN jmenoval nejlepší recepty na bělení stromů s vápnem a bez něj.

 • Bělení stromů s vápnem.
 • Lepidlo.
 • Křída.
 • Bílá hlína.
 • Hnůj.
 • Akrylová barva.
 • Bělení stromů vápnem

  Nejoblíbenějším základem pro bělení je vápno vápenné.Chrání kmen stromu před výkyvy teplot, bojuje proti mikrobům a zabraňuje spálení sluncem.Po dešti se však vápno rychle odplaví.Kromě toho může být vápno pro mladé stromy příliš žíravé.

  Obyčejné vápenné vápno se připravuje takto: 3 kg páleného vápna a 10 litrů vody smícháme do homogenní směsi.A pro prevenci houbových chorob do vápna přidejte síran měďnatý: 300 g síranu + 10 litrů horké vody +2,5 kg hašeného vápna.

  Lepidlo

  Aby se vápenná běloba nesmyla, přidejte do ní kaseinové lepidlo.Zde je recept na vápno, které se nesmyje: smíchejte 1,5 kg vápna s polovinou kbelíku vody.Pak přidejte 50 g kaseinového lepidla.Míchejte, dokud nevznikne homogenní hmota.

  Křída

  Křídová běloba je dobrá, protože neškodí mladým stromkům.Tato směs dobře chrání stromy před spálením sluncem.Pro přípravu křídového bělidla vezměte 3 kg křídy a 10 litrů vody.Křídu prosejte přes jemné síto a důkladně ji rozmíchejte ve vodě do konzistence tekuté zakysané smetany.Směs se po prvním dešti smyje, ale můžete přidat 100 g kaseinového lepidla.

  Bílý jíl

  Hlína je odolná proti vlhkosti a dobře chrání stromy před deštěm a mrazem.Po přidání jílu se křídová směs stává hustou a viskózní.Obvykle se jíl přidává do křídového roztoku: 2,5 kg křídy + 400 g práškového jílu + 8 litrů vody.

  Hnůj

  Zkušení zahrádkáři přidávají hnůj do běli k výživě stromů, ochraně proti chorobám a pro lepší viskozitu.Taková směs je vhodná pro poraněné stromy.Připravuje se následujícím způsobem: 2,5 kg hašeného vápna + 1 kg jílu + 300 g síranu měďnatého + 2 kg čerstvého hnoje + 8 litrů vody.

  Akrylová barva

  Jedná se o velmi jednoduchou a moderní bílou barvu.Není třeba nic přidávat – stačí nanést barvu na kmen stromů.Barva zůstává na stromech i za stálého deště, chrání je před popálením a obsahuje živiny.Natřený strom zároveň může volně dýchat.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments