HomeTipyÚčinný odstraňovač vodního kamene: odstraňuje i staré usazeniny

Účinný odstraňovač vodního kamene: odstraňuje i staré usazeniny

Vodní kámen na vodovodním kohoutku je častým problémem ve starších domech.Vodní kámen na kohoutku nelze vyčistit běžnými čisticími prostředky a kazí samotný kohoutek.Vzniká v důsledku nečistot ve vodě.UNIAN vám poradí, jak odstranit vodní kámen z kohoutku improvizovanými prostředky.

 • Chemické prostředky k odstranění vodního kamene na vodovodním kohoutku.
 • Mýdlo pro domácnost.
 • Ocet.
 • Soda.
 • Citronová šťáva.
 • Prostředek na mytí nádobí.
 • Vodovodní kohoutek není jediným místem v domě, na kterém se vyskytují vápenaté skvrny.Již dříve jsme si řekli, co použít na čištění záchodové mísy, pokud se na ní objeví žlutý povlak.

  Chemické prostředky proti vodnímu kameni na vodovodním kohoutku

  Speciální prostředky na vodní kámen jsou k dostání v železářství.Obvykle se prodávají ve formě prášku nebo spreje.Upozorňujeme, že některé choulostivé materiály, jako je mramor a kámen, nelze ošetřovat chemickými prostředky.

  Mýdlo pro domácnost

  Mýdlo pro domácnost odstraňuje vodní kámen z vodovodního kohoutku a dodává mu lesk.Nastrouhejte kostku mýdla a vložte ji do misky.Naplňte horkou vodou a rozmíchejte na homogenní kaši.Do směsi přidejte jednu čajovou lžičku.Měkkou houbičkou naneste kašičku na baterii a nechte ji působit 2 hodiny.Poté ji opláchněte teplou vodou.

  Ocet

  Mírně zahřejte 9% ocet na vařiči nebo v mikrovlnné troubě.Namočte do něj ručník nebo velký hadr a omotejte jej kolem kohoutku.V závislosti na stupni znečištění nechte hadr na kohoutku 30 minut až 4 hodiny.Poté kohoutek vydrhněte zubním kartáčkem (měkkým, aby nedošlo k poškrábání).

  Soda

  Rozpusťte 3 čajové lžičky jedlé sody ve 100 ml teplé vody.Míchejte, aby vznikla hustá zakysaná smetana.Směs naneste měkkým hadříkem na znečištěná místa vodovodního kohoutku.Nechte působit 90-120 minut a poté opláchněte teplou vodou.

  Důležité: jedlou sodu nevtírejte do vodovodního kohoutku, protože by mohla zanechat škrábance.Látku nanášejte opatrně.

  Citronová šťáva

  Šťáva z čerstvého citronu dobře rozpouští vodní kámen na vodovodním kohoutku.Kyselinu citronovou však raději nepoužívejte – může zanechat škrábance.Rozkrojte citron na poloviny a dužinou potřete vodovodní kohoutek a vymačkejte šťávu.Nechte působit 20 minut a poté kohoutek opláchněte vlhkou houbou.

  Prostředek na mytí nádobí

  Neředěný prostředek na mytí nádobí lze použít i na vodovodní baterie z choulostivých materiálů, jako jsou chromové, kamenné a pozlacené baterie.Naneste jej vydatně na vodovodní kohoutek a nechte působit 1 hodinu.Poté kohoutek otřete houbičkou.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments