Home Tipy Tyto předměty by se rozhodně neměly vyhazovat do koše: úplný seznam

Tyto předměty by se rozhodně neměly vyhazovat do koše: úplný seznam

0

Vzhledem k tomu, že v bytových domech chybí odpadkový žlab, Ukrajinci vynášejí pytle s odpadem na ulici a házejí je do speciálních odpadkových košů.Ukazuje se, že ne všechny předměty se tam mohou dávat – UNIAN zjistil, co se do odpadkového koše nesmí házet a co je zatíženo ignorováním zákazu.

  • Co se nesmí vyhazovat do popelnice – seznam zakázaných předmětů.
  • Zda můžete do odpadkového koše vyhodit trávu.
  • Zda je možné vyhazovat nábytek do odpadkového koše.
  • Co nesmíte vyhazovat do odpadkového koše – seznam zakázaných předmětů

    Málokdo ví, že s domovním odpadem nelze vyhazovat některé věci, které jsou nebezpečné pro člověka a životní prostředí.Určitě si tento seznam zapamatujte.

  • Rozbité teploměry.
  • Lékaři uvádějí, že jeden rtuťový teploměr obsahuje až 500 mg nebezpečné látky, která se při porušení celistvosti pláště (samotného teploměru) vypařuje a usazuje na povrchu.Následky vdechnutí rtuťových par se neprojeví okamžitě, ale až mnohem později, takže pokud je teploměr rozbitý, neměli byste ho sami sbírat a odnášet na skládku – bude jedovatý pro ty, kteří budou v blízkosti nádrže.K likvidaci takového nebezpečného předmětu je nutné zavolat státní záchrannou službu.

  • Léky s prošlou dobou použitelnosti.
  • Pokud jste při prohledávání domácí lékárničky našli několik balení nebo lahviček léků, které již nepotřebujete, ani vás nenapadne je vyhodit do koše.Mnohé léky svým chemickým složením otravují půdu a spodní vody, navíc jsou velmi nebezpečné pro toulavá zvířata.

    Bezpečnou možností, jak se zbavit léků, je zajít do nejbližší nemocnice a požádat o pomoc, zdravotníci vám pomohou zlikvidovat léky, aniž byste poškodili životní prostředí.

  • Deodoranty, osvěžovače vzduchu a další aerosoly.
  • Lahvička takového výrobku pro domácnost může v odpadkovém koši pod tlakem ostatního odpadu explodovat.To způsobí požár, při kterém nakonec shoří celá nádrž.Tomu lze zabránit úplným vyprázdněním lahvičky s aerosolem.

  • Elektronická zařízení a domácí spotřebiče.
  • Takové přístroje by se neměly nosit do popelnice – obsahují škodlivé chemické sloučeniny, které otravují životní prostředí.Proto je lepší odnést nepotřebná zařízení do speciálních sběrných míst, kde budou recyklována.

    Nevyhazujte také zářivky – obsahují stejné množství rtuti jako teploměr (3-6 mg v kompaktní žárovce a až 50 mg v lineární žárovce).Pokud se žárovka v koši rozbije, rtuť se vypaří a otráví vše kolem.Proto by se vyhořelé a jednoduše nepotřebné kopie měly odnášet do recyklačních center.

    Je v pořádku vyhazovat trávu do odpadkového koše?

    Majitelům soukromých domů, kteří uklízejí svůj pozemek a v důsledku generálního úklidu získají obrovské množství listí, trávy a větviček, je přísně zakázáno vynášet veškeré toto ‚zboží‘ do kontejneru na směsný odpad.Kromě toho je zakázáno pálit je na volném prostranství, ale lze je znovu použít, např. jako kompost.Pokud se jí chcete opravdu zbavit, je možné koupit velkou kovovou nádrž s dobrými protipožárními vlastnostmi, trávu do ní nasypat a spálit ji, aby se oheň a kouř nerozšířily po celém okolí.

    Zda je v pořádku vyhazovat nábytek do popelnice

    Abyste se nemýlili v tom, co do popelnic vyhazovat nelze a co ano, je důležité porozumět klasifikaci odpadů.Existuje pojem ‚objemný odpad’ – podle ukrajinských zákonů jeho rozměry přesahují 50x50x50 centimetrů.

    To znamená, že pokud je váš nábytek, okenní rámy, dveře, koberce a další věci poměrně masivní, patří již do kategorie objemného odpadu.Takové předměty z domácnosti nemůžete vyhazovat do kontejnerů na běžný odpad – musíte je dát vedle kontejnerů, aby je komunální služby mohly sbírat odděleně od ostatního odpadu.

    Dříve jsme mluvili o tom, jaké věci by se podle lidových věšteb neměly vyhazovat z domu.

    NO COMMENTS

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Exit mobile version