HomeTipyTyto potraviny by neměly být podávány psům: co je pro zvíře toxické

Tyto potraviny by neměly být podávány psům: co je pro zvíře toxické

Psi jsou poměrně nenároční jedlíci a sežerou vše, co jim přijde pod ruku.To ale neznamená, že je pro ně všechno to jídlo dobré.Zvířata bohužel nemohou vědět, že některé produkty jsou pro ně smrtelně nebezpečné.Pokusme se zjistit, co lze a co nelze psům za žádných okolností dávat, ať už si o to říkají sebevíc.

 • Jaké maso by se psům nemělo podávat – tučné maso a uzeniny.
 • Jaké ovoce a zeleninu nesmí psi jíst.
 • Co můžete psovi dávat z lidské stravy – kaše, tvaroh a vejce.
 • Jaké maso se psům nesmí dávat – tučné maso a uzeniny

  Psům lze podávat libové syrové maso – drůbeží, hovězí, telecí a jejich vedlejší produkty: játra, jazyk, srdce, hovězí vemena, pysky a uši, ocasy.

  Tučné, ochucené a kořeněné masné výrobky by se však psovi podávat neměly.Mezi zakázané výrobky patří tučné vepřové maso, ale i klobásy, párky, knedlíky a obecně upravené masné výrobky.Obsahují mnoho tuků, přídatných látek, koření a konzervačních látek, které mohou u zvířat vyvolat alergickou reakci.

  Svého psa byste také neměli krmit smaženým masem.Takové krmivo narušuje trávicí trakt zvířete, což se může vyvinout v pankreatitidu.

  Existuje také důvod, proč by psi neměli dostávat kuřecí maso – může způsobovat alergie, zavádějte ho do jídelníčku postupně a nedržte se kuřecího masa stále.

  Jaké ovoce a zelenina nejsou psům povoleny

  Mnohé ovoce je pro trávicí trakt psů škodlivé.Například citrusové plody by se neměly podávat čtyřnohým psům (jejich kyseliny poškozují psí žaludek), hroznové víno (způsobuje plynatost), avokádo (vyvolává zvracení).

  Ovoce z našich zeměpisných šířek je povoleno v přiměřeném množství, stejně jako nekyselá zelenina – mrkev, cuketa, květák, okurky, dýně.Zeleninu lze podávat čerstvou nebo dušenou.Psa byste neměli krmit bramborami, protože jsou špatně stravitelné.

  Co lze psovi podávat z lidské stravy – kaše, tvaroh a vejce

  Obiloviny užitečné pro psy :

 • Pohankové kroupy – tato kaše by se neměla vařit, ale zalít vodou přes noc.
 • Ovesné vločky – dobré při poruchách trávení.
 • Rýže – nedoporučuje se podávat trvale, aby nedošlo k zácpě, podobně jako ječná kaše.
 • Ostatní obiloviny, jako je pšenice, perlička, krupice, kukuřice, a všechny luštěniny z jídelníčku psa by měly být vyloučeny.

  Ať už můžete psovi dávat polévku nebo boršč, nic se z toho jednou nestane.Veterináři se však shodují, že psi špatně tráví velké množství různých krmiv a je lepší kombinovat maximálně dvě.Například kaše s masem, kaše se zeleninou, kaše s tvarohem, tvaroh s vejci.

  Z jídelníčku je bezpodmínečně nutné vyloučit: sladkosti, zejména čokoládu, kořeněná, slaná jídla, chléb, sultánky a ořechy, mléko.Všechny tyto potraviny jsou buď špatně stravitelné, nebo vedou k poruchám trávení, nebo jsou obecně toxické.

  Důležité: Je naprosto zakázáno dávat psovi kosti z kuřecích stehen.Při žvýkání trubkovitých kostí vznikají psovi třísky s ostrými hranami.Ty nejsou plně stráveny a mohou poškodit vnitřní orgány, způsobit krvácení a být dokonce smrtelné.Z kuřecích kostí lze odstranit chrupavky a podávat je zvířeti.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments