HomeZahradničeníTo se jim bude líbit: Čím nahradit zeminu pro rostliny v květináčích

To se jim bude líbit: Čím nahradit zeminu pro rostliny v květináčích

Dříve nebo později, ale všechny pokojové rostliny je třeba přesadit.Někteří pěstitelé květin tento proces nemají rádi kvůli tomu, že musíte kopat do země.Existuje však několik možností, jak zeminu nahradit, a některé z těchto směsí rostlinám výrazně uleví.

Dříve jsme si řekli, kde se berou brouci v květináčích a jak se jich zbavit.

Čím nahradit zeminu pro rostliny

 • Kokosový substrát.
 • Substráty se často používají jako náhrada půdy.Udržují vlhkost a jsou poměrně sypké, takže dobře propouštějí kyslík.Kokosový substrát jsou sušené a lisované kokosové slupky.Tato ekologická směs obsahuje přírodní antiseptika a rostlina neonemocní, kokosový substrát má neutrální hladinu kyselosti.Použití kokosové zeminy pro rostliny je poměrně jednoduché: vložte ji do nádoby s vodou v poměru 1:5 (substrát a voda).Po několika hodinách zvětší svůj objem a lze do ní zasadit rostliny.

 • Granulát.
 • Granulát je pro mnohé známý jako jílovitá půda.Je to také přírodní a ekologická směs, která může nahradit automatický zavlažovací systém.Je to jednoduché: granulát absorbuje vodu a pak ji po částech předává rostlinám.Granulát, stejně jako kokosový substrát, dobře fixuje rostlinu a umožňuje průchod kyslíku.

 • Claydite: Jílovitý granulát, který se používá při přípravě půdy, je vhodný pro přípravu půdy, kde se používá jako substrát.
 • Jedná se o neobvyklou náhradu půdy pro rostliny, ale je velmi dobrá.Obvykle se keramzit používá jako drenáž – na dno květináče se nasype malá vrstva a pak se zasype zeminou.Místo ní však lze použít i keramzit.Pro pokojové rostliny je nutné vzít keramzit malé velikosti (0,5 cm v průměru).Je levný a dlouho vydrží, ale je třeba ho každé tři roky dezinfikovat.

 • Křemenný písek.
 • Lze jej použít i jako náhradu klasické zeminy.Je pravda, že není vhodná pro všechny rostliny.Lepší je vzít hrubě granulovaný křemenný písek.Před použitím je třeba jej velmi dobře propláchnout – do průhledné vody. trvanlivost takové zeminy – až 10 let.

 • Vermikulit.
 • Svými vlastnostmi podobný kokosovému substrátu – antibakteriální a prospěšný.Obsahuje draslík, křemík, vápník, hliník, hořčík.Dobře zadržuje vlhkost a také chrání rostliny před podchlazením.

  Místo půdy se někdy navrhuje hydrogel, aquagel a hydroponie, ale mají svá specifika.

  Hydrogel je malý granulát, který absorbuje tekutinu a zvětšuje se.Lze je použít jako zavlažovací systém, ale půdu hydrogelem nenahradíte – rostlina v hydrogelu vydrží jen určitou dobu, aniž by se poškodila.

  Hydrogel se někdy zaměňuje s akvagrantem, přitom to vůbec není totéž.Akvagrant jsou různobarevné skleněné kuličky, které se často používají k dekoraci.Rostlina v nich nemůže žít.

  Pokud jde o hydroponii, jedná se o způsob pěstování rostlin bez půdy, kdy jsou rostliny vyživovány umělým roztokem obohaceným kyslíkem.Často se tato metoda používá v kancelářích k vytvoření kvetoucích stěn, ale pro domácnost se hodí jen stěží – je potřeba další osvětlení, kořeny rostlin jsou při výsadbě traumatizovány, takže rostliny hynou a mohou také trpět pavouky.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments