HomeZahradničeníTakovou zeleninovou zahradu vám budou závidět sousedé: Čím krmit okurky, abyste měli...

Takovou zeleninovou zahradu vám budou závidět sousedé: Čím krmit okurky, abyste měli dobrou úrodu

Okurky rostoucí ve volné půdě mohou plodit až tři měsíce.Samozřejmě ne všichni zahrádkáři jsou s tak dlouhou sklizní spokojeni, a už vůbec ne nováčci v tomto náročném oboru, kteří ještě nepřišli na to, co dělat, aby měli hodně okurek.

Naštěstí existuje mnoho tajemství, jak prodloužit dobu plodnosti okurek, a ne všechna vyžadují šílené investice a vážné úsilí.O některá z nich se s vámi podělí UNIAN.

 • Krmení okurek lidovými prostředky – možnosti, které jsou výhodné pro všechny.
 • Čím zalévat okurky pro dobrou úrodu – možnosti obchodu.
 • Tomu se raději vyhněte – přikrmování okurek cukrem a další neúspěšné možnosti.
 • Okurky, stejně jako mnoho dalších ‚obyvatel‘ vaší zeleninové zahrady, reagují na krmení mimořádně pozitivně.Okurky lze hnojit vyváženým vodorozpustným nebo organickým hnojivem (včetně domácího hnojiva).To by se mělo provádět při výsadbě a poté každé dva až tři týdny (během celého vegetačního období).Jednoduché varianty, čím krmit okurky, aby byla dobrá úroda, najdete níže.

  Hnojení okurek lidovými prostředky – možnosti, které jsou výhodné pro všechny

  Kompostový čaj je jedním z nejjednodušších řešení v seznamu věcí, které lze udělat, aby okurky dlouho plodily.Lze ho připravit ze zeleninových slupek, kávové sedliny, banánových slupek, a dokonce i z mořských řas.

  Připravíte ji tak, že vybranou ‚tajnou přísadu‘ zalijete vodou v kbelíku a na několik dní na ni zapomenete.Po scezení tekutinu použijte k zalévání okurek.Tím nasytíte půdu živinami a užitečnými mikroorganismy.

  Za takový ‚dezert‘ vám okurky určitě poděkují, ale pouze za předpokladu, že budete domácí zázračný prostředek používat opatrně a nebudete jím nahrazovat hnojiva a organické přísady.

  Pro ostatní obyvatele záhonu je takové krmivo samozřejmě také vhodné.UNIAN již dříve informoval o tom, jakou zeleninu lze kávovou sedlinou hnojit.

  Čím zalévat okurky pro dobrou úrodu – možnosti obchodu

  V obchodech je dnes k dostání velké množství hnojiv, ale není snadné zjistit, která z nich lze a je vhodné použít k zalévání okurek.Mezi běžně dostupné možnosti, které budou vhodné pro okurky na vašem záhoně:

 • Univerzální granulované hnojivo (dusík, fosfor a draslík).Vhodné může být i hnojivo s mírně vyšším obsahem dusíku.
 • Organická hnojiva (kompostovaný hnůj, rybí emulze nebo produkty z mořských řas atd.).Vynikající volba pro ty, kteří dávají přednost organickým metodám zahradničení.Tato hnojiva uvolňují živiny pomalu, čímž pomáhají zlepšovat zdraví půdy.
 • Stejně jako u doma vyrobených hnojiv je i u kupovaných hnojiv důležité neztratit smysl pro proporce.Striktně dodržujte pokyny na obalu a při nákupu se samozřejmě neváhejte zeptat svého poradce, které produkty jsou pro vaši konkrétní situaci nejvhodnější.

  Tomu se raději vyhněte – krmení okurek cukrem a další nešťastné varianty

  Některé z oblíbených lidových prostředků na hnojení mohou ve skutečnosti zničit půdu na vašem záhonu a pak na něm přestanou plodit nejen okurky.

  Někdy se používají například vodné roztoky cukru a medu.Používají se jak k postřiku listů, tak k zalévání kořenového systému.

  Jejich účinnost při přímé výživě okurek je omezená.Ano, mohou přilákat opylovače, ale toho lze dosáhnout krásnějším a jednodušším způsobem – výsadbou květin na záhoně.Zároveň nadměrné množství těchto sladkých sirupů pro zálivku může narušit rovnováhu pH půdy, podpořit růst hub a přilákat škůdce.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments