Home Tipy Světlé skvrny na listech okurek: proč se objevují a jak se jich...

Světlé skvrny na listech okurek: proč se objevují a jak se jich zbavit

0

Mnoho zelinářů si stěžuje, že se na jejich vzácných okurkách objevují nepříjemné skvrny.Mohou mít hnědou, žlutou nebo bílou barvu.Zdaleka ne vždy je to důvod, proč plodinu v duchu pohřbít – někdy stačí jen upravit péči o ni.Existují však situace, kdy skvrny na listech okurek varují před nebezpečnými chorobami zeleniny.

Dříve jsme hovořili o tom, čím okurky hnojit a kdy a jak je sklízet, a dnes si povíme, jak zachránit okurky před žloutnutím listů.

Objevili jste na listech okurek žluté skvrny a díry – pojďme zjistit příčinu

Žluté skvrny na listech okurek ve skleníku a na záhonu – co dělat / depositphotos.com.

Jak říkají zkušení zahradníci, tento jev může mít několik příčin.V závislosti na stupni složitosti problému se liší i metody boje proti němu.

Nedostatek živinových prvků.

Pokud mají okurky nedostatek vitamínů a makroživin, uvidíte, že listy na rostlině začnou žloutnout a zasychat.Zpravidla jako první trpí spodní listy.Někdy si stejné situace všimnete i u žilek.

Jak bojovat: Používejte komplexní minerální hnojiva, která doplní nedostatek potřebného prvku.

Úžeh od slunce.

Rostliny stejně jako lidé trpí agresivními slunečními paprsky, a pokud je plodina napadena spalujícím sluncem a nemá dostatek vláhy, objeví se na listu žlutá usychající skvrna.

Jak se s tím vypořádat: Nejčastěji jsou k tomuto problému náchylné skleníkové rostliny, takže pokud si spáleniny všimnete, okurky svažte tak, aby se listy nedostaly do kontaktu se sklem skleníku.

Mozaika: V případě, že se jedná o rostlinu, která se vyskytuje v blízkosti skleníku, je třeba ji odstranit.

Při nízké teplotě jsou plody na nemocných chvojích skvrnité, scvrklé a zprohýbané.Prvními příznaky jsou přítomnost žlutozelených skvrn a později se objevuje mozaika.Poté se listy začínají scvrkávat a kroutit.

Jak se s ní vypořádat: při prvních příznacích infekce je třeba poškozené rostliny vykopat a spálit, a pokud se mozaika objeví ve skleníku, vykopat půdu.Aby se situace neopakovala, pravidelně hnojte, ošetřujte zeleninovou zahradu proti škůdcům a dezinfikujte osivo.

Černá noha a plíseň moučná.

Černá noha je houbová choroba, která napadá okurky a může vést k neúrodě.Nejprve zčerná stonek a poté se na listech objeví žluté skvrny.

Nejdříve je třeba omezit zalévání, zkypřit půdu pod rostlinami a posypat ji dřevěným popelem.Ošetření půdy slabým roztokem manganu nebude zbytečné.

Za nebezpečnou chorobu je považována také moučnivka, bohužel velmi rozšířená mezi mnoha rostlinami.Vyznačuje se bílými nebo červenými blátivými skvrnami na listech a stoncích, které způsobují vadnutí okurek.

Jak léčit: Poškozené listy odřízněte a spalte, zbytek rostlin ošetřete antimykotickým přípravkem.Preventivně přihnojujte nálevem z kravince, fosforečnými a draselnými hnojivy.

Antraknóza.

Houbové onemocnění, jehož prvními viditelnými příznaky jsou hnědé nebo červené kulaté skvrny o průměru až 5 cm.Obvykle se jeví jako vtlačené do listu a s postupující chorobou se uvnitř skvrny vytvoří otvor.

Způsob ochrany: Výsadby by měly být ošetřeny 1% roztokem Bordeauxské kapaliny nebo 0,4% roztokem chloroxidu měďnatého.Po čtrnácti dnech postřik opakujte a provádějte jej pravidelně jako preventivní opatření.

Falešná plíseň moučná.

Pokud si této choroby všimnete na rostlinách v počátečních stadiích, první, co uvidíte, jsou světle zelené skvrny s pruhy.Postupem času začnou tyto skvrny tmavnout a hnědnout a na spodní straně listu se objeví šedé spory houby.

Jak bojovat: 10 kapek 5% jódu rozpuštěných v 1 litru mléka a smíchaných s 9 litry vody smíchejte a roztokem stříkejte okurky, dokud infekce zcela nezmizí.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version