HomeZahradničeníSuper lék na mrkvovou mouchu: účinek za haléře

Super lék na mrkvovou mouchu: účinek za haléře

Blíží se květen a s ním i důležité věci, které je třeba na zahradě a v zeleninové zahrádce nezapomenout udělat.Zvláště důležitým bodem je boj proti parazitům.Abyste zachránili úrodu mrkve, je třeba se předem postarat o to, aby zeleninu nezničila moucha mrkvová.

 • Čeho se mrkvová muška bojí – pravidla pro výsadbu mrkve.
 • Čím zalévat mrkev před škůdci – jednoduché a haléřové metody.
 • Čím ošetřit mrkev před prořezáváním.
 • Čeho se bojí mrkvová muška – pravidla pro výsadbu mrkve

  Než začnete hledat odpověď na otázku, čím postříkat mrkev od škůdců, stojí za to postarat se o správnou výsadbu.Mrkvová muška se bojí cibule.Pokud tedy vysadíte na stejný záhon s mrkví i tuto zeleninu, bude vaše úroda před tímto podlým škůdcem chráněna.

  Moucha mrkvová se také bojí ‚sousedství‘ se sametkami a měsíčky.Škůdce nemá rád výměšky z kořenů těchto květin.Proto můžete mezi řádky mrkve bez obav vysévat keříky aksamitníků nebo měsíčků – to ji před mouchou ochrání.

  Je třeba mít na paměti, že mrkvová muška miluje stinné a vlhké záhony.Podle toho by se mrkev neměla zalévat každý den; lepší je to dělat vydatně, ale jednou týdně.

  Čím zalévat mrkev před škůdci – jednoduché a haléřové metody

  K boji proti mrkvové mušce nepotřebujete vždy chemické prostředky.Existují lidové prostředky, které vám pomohou zbavit se škůdců rychle a bez větších potíží:

 • Naftový líh.Koncem jara a začátkem léta můžete proti mrkvové mušce bojovat jednoduchým řešením.Vezměte 2 polévkové lžíce čpavku a přidejte ho do 10 litrů vody.Mouchy nemají rády zápach čpavku, a proto nebudou žít v záhonech zalévaných tímto roztokem.
 • Cibulové slupky.Tento přípravek proti mouchám je lepší aplikovat během prvních výhonků mrkve.Jakmile zjistíte, že se na klíčcích objevily první listy, připravte si cibulový roztok.Zalijte 5 litrů vroucí vody 500 g cibulových slupek a směs nechte dva dny působit.Poté roztok sceďte – tekutinu vylijte a postříkejte mrkev a slupky můžete rozprostřít mezi řádky.
 • Slaná voda.Na 10 litrů vody přidejte 1-2 lžíce kuchyňské soli a výsledným roztokem dobře zalijte záhony s mrkví.Tento postup lze provést dvakrát, ale mezi zaléváním je třeba počkat asi 10 dní.
 • Alternativní variantou je popel z mrkvové moučky.Nasypte 400 g dřevěného popela do litru vroucí vody a směs nechte působit 24 hodin.Po jednom dni je třeba roztok zředit 10 litry vody.Poté můžete popelem zalévat záhony.

  Jak ošetřit mrkev před prořezáním

  Před prvním prořezáváním mrkve se můžete škůdců zbavit pomocí tohoto super prostředku proti mouše mrkvové z pomerančových slupek.Budete potřebovat 1 kg sušených pomerančových slupek, ty je třeba zalít kbelíkem teplé vody (asi 10 litrů).Poté nechte roztok tři dny stát na tmavém místě.Když je zázračný prostředek vyluhován, měl by se nastříkat na mrkev.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments