HomeZahradničeníSnadná péče: tyto balkónové rostliny milují plné slunce.

Snadná péče: tyto balkónové rostliny milují plné slunce.

Plné slunce je pro mnohé balkonové rostliny problém. Měli byste proto volit rostliny vhodné pro slunná místa. Prozradíme vám, které balkonové rostliny jsou vhodné i pro horké letní dny.

Slunce nemilosrdně zahřívá balkon orientovaný na jih a polední slunce je pro mnohé balkonové rostliny obzvláště náročné. Přesto se nemusíte obejít bez zeleně. Naštěstí i v rostlinné říši existují sluneční ctitelé, kteří se světla a tepla nemohou nabažit. Následující rostliny se na prudkém slunci cítí jako doma, ať už na balkoně, terase nebo záhonu.

Petúnie

Petúnie patří k nejoblíbenějším trvalkám kvetoucím na balkoně, a to i proto, že se skvěle vyrovnávají s prudkým sluncem a jejich péče je velmi snadná. Ideální je chránit je před deštěm a pravidelně je hnojit.

Slunečnice

Název mluví za vše! Slunečnice se svými jasnými, teplými barvami květů je letní ozdobou záhonů a dobře se jí daří i na slunných místech. Je to také rostlina přátelská k včelám a poskytuje hmyzu vynikající zdroj potravy.

Muškáty

Muškáty jsou balkónovou klasikou par excellence. Díky velkému výběru odrůd a variací neexistuje téměř nic, co by s touto krásnou květinou neexistovalo. Najdete zde jak převislé, tak i stojící odrůdy v nejrůznějších barvách květů. Všechny jsou milovníky slunce, rády hodně pijí a jsou stále hladové. Týdenní hnojení je proto nutností.

Kouzelné zvonky

Kouzelné zvonky mají také rády dostatek slunce a jejich péče je mimořádně snadná. Ideální je slunné místo s dobrým zásobováním vodou. Tyto bohatě kvetoucí rostliny jsou velmi podobné petúniím, a proto také potřebují dostatek hnojiva.

Levandule

Není divu, že levandule je v Provence, kde je v létě hodně slunce, jako doma. Je velmi skromná a neměla by se zalévat příliš často. Hnojení také není nutné. Měli byste však počítat s dostatkem místa pro její velký kořenový bal, a proto zvolte větší květináč. Tak se můžeme dlouho těšit nejen z jejích krásných fialových květů, ale také z její intenzivní vůně.

Jiřiny

Jiřiny se skvěle vyjímají nejen na záhoně, ale i v květináči. Milují také slunce, ale impozantní květy vyžadují obrovské množství vody. V horkém počasí je důležité udržovat půdu stále vlhkou, ale nikdy ne mokrou, jinak hlízy jiřinek rychle uhnijí. Pro jiřiny je také důležité hnojení: každé dva až tři týdny je můžete podpořit tekutým hnojivem na rostliny.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments