HomeZahradničeníSbohem, miláčku: jak se nadobro zbavit drátovců v zeleninové zahradě

Sbohem, miláčku: jak se nadobro zbavit drátovců v zeleninové zahradě

Drátovec není tak populární jako bramborový brouk coloradský, ale není o nic méně obtížný.V půdě ho těžko najdete a sežere vám všechno, co jste zasadili.Miluje však zejména brambory.Je možné se tohoto nenažrance v zeleninové zahradě zbavit a jak to udělat bez ‚chemie‘, aby nedošlo k poškození úrody – pochopíme.

Kdo je to drátovec

Drátovec je larva klikoroha, která podkopává hlízy a výhonky rostlin.Samotní brouci nezpůsobují velké škody – živí se listy obilovin.Jejich larvy – dospělá samice naklade za sezónu 200 vajíček – jsou však skutečnou pohromou.

Tyto larvy mohou žít v půdě až 5 let.Je poměrně obtížné je odhalit – vytvářejí si hluboké, několik metrů hluboké a klikaté chodby.Vypadají jako 2-3 cm dlouzí červi, světle žluté až hnědé barvy a na dotek jsou tvrdé.Jedí všechno: brambory, rajčata, mrkev, červenou řepu, cibuli, zelí, kukuřici, pšenici, žito atd., počínaje semeny a konče hlízami.Ztráty na úrodě způsobené drátovci někdy dosahují 60-80 % (!).

Jak se zbavit drátovce v zeleninové zahradě lidovými prostředky

Existuje několik způsobů boje proti drátovci, a jak ukazuje praxe, je lepší použít jich několik najednou.

 • Pasti z plechovek.
 • Takové pasti jsou vyrobeny z malých skleněných nádob.Je třeba do nich vložit plátky kořenových plodin a zakopat je v zeleninové zahradě až po úroveň hrdla, nejlépe na místech zastíněných, vlhkých a s plevelem.

  Po 2-3 dnech pasti zkontrolujte a škůdce zničte.Umístěte novou návnadu a opět ji nechte 2-3 dny působit.

 • Návnady v půdě.
 • Plátky brambor, červené řepy nebo mrkve je třeba propíchat větvičkami a zakopat 10 cm hluboko do půdy.Po několika dnech vyjměte návnady i se škůdci.

  Místo zeleniny lze použít také semena kukuřice, ovsa nebo ječmene.Měla by se namočit, dokud nenabobtnají, a po hrstkách zakopat na místa, kde se drátovec vyskytuje.Poté, co semena vzejdou, se vykopou spolu s hroudou zeminy a zničí se.Tuto metodu se doporučuje použít před hlavní výsadbou.

 • Vápno a popel na drátovce.
 • Abyste se zbavili drátovců, je třeba půdu odkyselit.Za tímto účelem by se mělo po povrchu rozptýlit vápno nebo popel.Můžete také použít rozemleté vaječné skořápky.

 • Luštěniny, květiny, sideráty.
 • Hrách, fazole, fazole, hořčice, facélie, aksamitník, měsíček odpuzují drátovce.Luštěniny a květiny lze vysazovat mezi řádky a po obvodu zeleninové zahrady.Předpokládá se, že drátovec nesnáší ani vůni jiřin.

  Hořčice, facélie by se měly vysévat od podzimu, a než odhodí barvu, posekat a pak přehnojit nebo překopat zeleninovou zahrádku.Je třeba říci, že tato jediná metoda někdy stačí k tomu, aby se drátovci zbavili.

  Čím zalévat půdu od drátovce

 • Nálev z vlaštovičníku.
 • Vezměte 4-5 keřů vlaštovičníku, nakrájejte je nadrobno a zalijte 10 litry vody.Zdržte se 10-15 minut a tímto prostředkem rostliny postříkejte a zalijte.

  Důležité: při práci s vlaštovičníkem používejte rukavice – tato rostlina může zanechat na pokožce popáleniny.

 • Roztok manganu.
 • Používá se častěji před výsadbou.V 10 litrech vody se rozpustí 3-5 g manganu a 1-2 dny před výsadbou se vysypou záhony a jamky.

  Tato metoda je vhodná pro malé výsadby a měla by se používat opatrně, pokud je půda kyselá.

  Také při výsadbě brambor a dalších plodin proti drátovci se do jamek přidávají cibulové slupky, hořčičný prášek, čerstvé jehličí.

  A ještě několik rad, jak porazit drátovce:

 • přilákejte na zeleninovou zahradu nepřátele drátovce – špačky, vrány, drozdi, havrany, stehlíky a sýkorky – ti brouky rychle zahubí.
 • neničí brouky – živí se také klikorohy.Mimochodem, samotní klikorozi jsou vzhledově velmi podobní broukům, ale k jejich rozlišení stačí, když se otočí na záda – vydávají cvakavý zvuk.
 • ničte plevele, zejména pýr a lopuch – žijí v nich larvy klikorohů.
 • Po sklizni odstraňte ze zahrady všechny hlízy a malé hlízy.Pozdě na podzim, ještě před mrazy, zaryjte půdu hluboko do země, aby se larvy ocitly na povrchu a uhynuly.

  Již dříve jsme si řekli, jak používat popel na zeleninové zahradě a čím se liší od popela.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments