HomeTipyS jakou krevní skupinou se narodí vaše dítě: lifehack pro nastávající maminky...

S jakou krevní skupinou se narodí vaše dítě: lifehack pro nastávající maminky a tatínky

Vědci se domnívají, že budoucí maminky a tatínkové mohou předem předpovědět, jakou krevní skupinu bude mít jejich dítě, pokud znají svou vlastní.Někdy se stane, že se dítě narodí s jinou krevní skupinou, než má jeho otec.To vyvolává otázky, nicméně ne vždy je nutné dělat skandál.

Nejčastěji se všichni řídí ‚Mendelovým zákonem‘.Podrobně studoval, jak se mění krevní skupiny a co mohou rodiče předat svému dítěti ‚dědičně‘.

Jakou krevní skupinu bude mít dítě – pochopíme na příkladech

Ve skutečnosti je vše velmi jednoduché.Tabulky a poznámky s možnými ‚kombinacemi‘ krevních skupin se od sebe většinou neliší.Samozřejmě existuje možnost malé chyby.Nejčastěji to však vypadá takto:

 • Pokud se zeptáte lékaře, jakou krevní skupinu bude mít dítě, pokud mají rodiče stejnou krevní skupinu, nebudete o odpovědi pochybovat.Pokud ji máte vy a vaše druhá polovička I, určitě vám řekne, že dítě bude mít také jen stejnou krevní skupinu.
 • No a v případě, že jeden z rodičů má krevní skupinu I a druhý II, jsou šance děleny dvěma.Dítě může dostat kteroukoli z nich.Dítě se může narodit s krevní skupinou I nebo II.
 • V případě, že vy i vaše druhá polovička máte krevní skupinu I a III, dítě dostane také jednu z nich.Ne však II a ne IV, ale pouze I nebo III.
 • Když má maminka a tatínek I a IV, tady vás čeká překvapení.Budete překvapeni.Lékaři se domnívají, že v tomto případě dostane dítě úplně jiné skupiny.Bude mít skupinu IІІ nebo ІІІІ.
 • V případě, že oba rodiče mají krevní skupinu II, může ji dítě ‚zdědit‘.Je také možné, že se dítě narodí s krevní skupinou I.
 • Když mají maminka a tatínek krevní skupinu II a III, můžete očekávat cokoli.Dítě může mít krevní skupinu I, II, III, nebo dokonce IV.
 • No, pokud máte vy i vaše druhá polovička krevní skupinu II a IV, pak se případ odehraje.Dítě dostane jednu ze tří skupin.Bude mít buď krevní skupinu II, III, nebo IV.
 • Stává se také, že rodiče mají stejnou, tedy III krevní skupinu.V takové situaci dítě buď ‚zdědí‘ jejich krevní skupinu, nebo se narodí s I.
 • Když mají maminka a tatínek krevní skupinu III a IV, může se podle vědců dítě narodit s jednou z těchto tří skupin.Dítě bude mít buď krevní skupinu II, III, nebo ‚čtyřku‘ – krevní skupinu IV.
 • No, pokud máte oba krevní skupinu IV, neměli byste očekávat, že se s ní dítě se stoprocentní pravděpodobností narodí.Může také získat krevní skupinu II nebo III.
 • Podrobnější informace o všech jemnostech ‚dědičnosti‘ krevní skupiny vám přesně poradí odborník.Neváhejte se obrátit s dotazy na odborného lékaře.

  Jak pochopit, jaký Rh faktor dostane vaše dítě

  Rh faktor (rhesus factor) je pozitivní (+) a negativní (-).Určuje se podle antigenu D.Pochopení podstaty Rh faktoru je jednoduché.

  Stojí za to vědět, že pokud má člověk v krvi takový antigen, bude mít vždy pozitivní Rh faktor.No a pokud tomu tak není, pak je rhesus, respektive negativní.

  Pozitivní Rh faktor je nejčastější.Má ho téměř každý.Existují však výjimky.Přibližně 15 % všech obyvatel naší planety má při krevních testech Rh faktor negativní.

  Pokud jste vy i váš partner Rh negativní, narodí se vaše dítě Rh negativní.V této ‚kombinaci‘ rozhodně nebude žádný pozitivní Rh faktor.No a v ostatních případech může být Rh pozitivní i negativní.Existuje zde možnost obou výsledků.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments