HomeZahradničeníRádi vidíme: čím zalévat zelí pro dobrou úrodu

Rádi vidíme: čím zalévat zelí pro dobrou úrodu

Vypěstovat velké zelí není snadný úkol.Jedna věc je, když je zahrada blízko jezera nebo řeky: tam se zelí cítí skvěle a nepotřebuje ani zvláštní péči.A něco úplně jiného, když je daleko od vody – aby se zelí dobře urodilo, je třeba ho zalévat a hnojit.Poradíme vám, kdy a čím zelí ve volné půdě krmit a jaká hnojiva používat.

 • Jaká hnojiva má zelí rádo.
 • Čím krmit zelí ve volné půdě – první krmení.
 • Čím krmit zelí při vadnutí kapusty – druhé krmení.
 • Krmení zelí středně zrajících a pozdních odrůd – třetí a čtvrté krmení.
 • Dříve jsme vám řekli, jak vysadit zelí se semeny v otevřeném terénu – pokyny od zkušených zeleninových zahradníků.

  Jaká hnojiva má zelí rádo

  Zelí lze hnojit organickými i minerálními hnojivy.Dusík potřebuje ve fázi růstu listů, fosfor a draslík v době tvorby zelí.Po výsadbě do země se rané zelí přihnojuje dvakrát, středně rané a pozdní 3-4krát.

  Zelí je nejlepší krmit za zamračeného počasí nebo večer po zalévání.

  Jak krmit zelí v otevřeném terénu – první krmení

  Před výsadbou sazenic zelí do země můžete dát do jamek hnojivo.Za tímto účelem vezměte velkou hrst humusu nebo kompostu a dvě krabičky zápalek dřevěného popela a před výsadbou je smíchejte s půdou přímo v jamce.

  Pokud jste již vysadili sazenice bez hnojení jamek, je to v pořádku.Stačí, když sazenice poprvé pohnojíte 15-20 dní po výsadbě.

  Jak již bylo zmíněno, zelí v této fázi růstu potřebuje dusík.Lze použít tyto možnosti krmení:

 • Zřeďte 30 g močoviny (močoviny) v 10 litrech vody a nalijte ji na zelí.
 • 60 g superfosfátu + 200 g popela na 10 litrů vody;
 • 20 g dusičnanu amonného na 10 litrů vody.
 • Pokud nechcete použít minerální hnojivo, můžete vzít 0,5 litru tekutého kravského hnojiva a také ho zředit v 10 litrech vody a poté zelí zalít.

  Čím krmit zelí při vadnutí kapusty – druhé krmení

  Druhé krmení se provádí 15 dní po prvním krmení.K tomuto účelu můžete použít tato krmení:

 • 2 polévkové lžíce.Nitrofoska zředit v 10 litrech vody.
 • Nálev z ptačího trusu na vodu v poměru 1:15;
 • Nálev z popela: 1 šálek popela zalijeme 1 litrem vody a 3-4 dny trváme na nálevu, poté scedíme, přidáme 0,5 kg slepičího hnoje nebo kompostu a 10 litrů vody.
 • Druhé krmení můžete opět provést nálevem z kravského hrachu v poměru 1:10.

  Krmení zelí středně zralých a pozdních odrůd – třetí a čtvrté krmení

  Třetí a čtvrté krmení, jak již bylo řečeno, se provádí u středně zralých a pozdních odrůd zelí – 10 dní po druhém krmení.

  Při třetím krmení je zapotřebí fosfor – díky němu zelí vytvoří velké a husté bobky.K tomu se užívá nálev z kravské vody (v poměru 1:10) + 1 polévková lžíce.Superfosfátu a 1 lžíce.jakéhokoli draselného hnojiva.

  Pro čtvrté krmení můžete použít roztok popela: 1 šálek popela zalijte 1 litrem vody a trvejte 3-4 dny a poté zřeďte 0,5 litru nálevu na každých 10 litrů vody.

  Mimochodem, popel na zelí je považován za jedno z nejlepších hnojiv a pomáhá také v boji proti škůdcům.Za tímto účelem jednou týdně poprašte listy zelí popelem – je lepší to udělat po zalévání, dešti nebo ráno.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments