HomeZahradničeníProč potřebujete fólii na klíčky: lifehack, o kterém jste nevěděli

Proč potřebujete fólii na klíčky: lifehack, o kterém jste nevěděli

Kdo z nás se alespoň jednou v životě nepokusil vypěstovat něco na okenním parapetu? Někdo sázel cibuli, jiný kopr nebo aromatické bylinky, další se pokoušel pěstovat květiny nebo sazenice zeleninových plodin, které pak plánoval převézt na chalupu.Ale jistě souhlasíte, že ne každému se některá z těchto snah podařila.

Poradíme vám, jak snadno a rychle vypěstovat dobré sazenice, aniž byste museli utrácet za drahá hnojiva.

 • Pěstování sazenic s alobalem – lifehack.
 • Jak používat alobal při pěstování rostlin.
 • Fólie pro sazenice – v čem spočívá její výhoda.
 • Výpěstky v domácích podmínkách – jak to udělat správně.
 • Dříve jsme si řekli, co vysadit za sazenice v únoru a jak využít vaječné skořápky v zeleninové zahradě.

  Pěstování sazenic s alobalem – lifehack

  Pěstování sazenic je poměrně pracný proces, který vyžaduje znalosti biologie, chemie, fyziky a dalších oborů.

  Jak ukazuje praxe, pouhé vhození semen do země k získání úrody nestačí.Ani vydatná zálivka, ani složení půdy, ani délka denního světla jednotlivě nepomohou semenáčkům vzejít.Všechny tyto faktory budou fungovat pouze v případě, že budou zohledněny integrovaně.Jestliže však není problém zajistit úrodnou půdu, vydatnou zálivku a potřebné osvětlení, co teplota?

  Co dělat, když je venku ještě zima, ale je čas vysadit sazenice? V tomto případě se samozřejmě sazenice nevysazují do volné půdy, ale na okenní parapet pro rychlejší klíčení.Každý botanik vám však řekne, že při nízkých teplotách semena klíčí velmi špatně, protože jim chybí teplo i sluneční světlo.

  V tomto případě zahradníci doporučují použít obyčejnou hliníkovou fólii.

  Faktem je, že fólie dokonale odráží teplo a sluneční světlo, takže, jak se ukazuje, je ideální pro působení jako umělý inkubátor pro sazenice.

  Pěstování sazenic / foto depositphotos.com.

  Jak používat fólii při pěstování rostlin

  Místo se sazenicemi stačí ohraničit jakousi obrubou z fólie, aby kultura začala rychleji růst.Dosáhnete tak následujícího výsledku:

 • Fólie bude odrážet světlo, ale to se nebude rozptylovat, ale soustředí se na rostliny.
 • Hliníková fólie snižuje rozptyl tepla a sluneční teplo, které budou přijímat sazenice stojící na parapetu, se déle udrží.
 • Jinými slovy, vytvořením fóliového plůtku kolem truhlíku na sazenice vytvoříte jakousi domácí ‚termosku‘ a vytvoříte umělý skleníkový efekt pro vaše semena nebo sazenice.Rostlinám se dostane více tepla a světla, a proto sazenice rychleji vzejdou a budou životaschopnější.

  Všimněte si, že čím vyšší jsou okraje fólie, tím lépe.V ideálním případě by měla být odrazná plocha vysoká až 30 centimetrů.Nikdy však nezakrývejte fólií ‚střechu‘ inkubátoru.

  Sazenice by měly mít přístup k dennímu světlu a teplu, a protože se snažíte vytvořit příznivé podmínky pro rostliny, nikoliv pec, měla by být fólie upevněna pouze na bocích boxu na semena.To bude zcela dostačující.

  Fólie pro sazenice – jaká je výhoda

  Hlavní výhodou této metody je, že rostliny dostávají třikrát více slunečního světla a tepla, než kdyby krabice se sazenicemi nebyla zabalena do fólie.

  Kromě toho díky vysoké odrazivosti fólie nebudou mít tyto rostliny problémy s nedostatkem slunečního světla ani za zamračeného počasí.V důsledku toho je klíčivost těchto sazenic mnohem vyšší ve srovnání se sazenicemi, které jsou pěstovány běžnějším způsobem.

  Všimněte si také, že fólie velmi dobře odráží teplo.Zakrytím truhlíku se semeny nebo sazenicemi fólií zvýšíte teplotu půdy a vzduchu nad zemí nejméně o 3 stupně.V souladu s tím budou sazenice hustší a životaschopnější.

  Fólie na sazenice / foto depositphotos.com.

  Klíčky doma – jak to udělat správně

  Pokud nevíte, v čem je nejlepší pěstovat sazenice, začněte tím nejjednodušším.Nejprve se rozhodněte, kde budou semínka nebo rostliny stát.Může to být okenní parapet nebo zasklený balkon.Hlavní podmínka – mělo by tam být hodně slunečního světla a naprostá absence průvanu.

  Na základě prostoru, který můžete v domě vyčlenit pro sazenice, se můžete rozhodnout, jak přesně budete rostliny vysazovat.

  Klíčky můžete pěstovat buď v jednom velkém truhlíku, nebo po částech v plastových nebo rašelinových kelímcích.

  Každá možnost má své výhody a nevýhody.Hlavní výhodou pěstování sazenic ve velké dřevěné nebo plastové bedně je, že tak zasadíte mnohem více semen a na okně nebo balkoně zabere jedna bedna mnohem méně místa než dvě desítky kelímků.Závažnou nevýhodou této metody je však to, že takové sazenice je třeba prořezávat, jinak se rostliny začnou navzájem ‚umlčovat‘ a vaše sazenice nebudou životaschopné.

  Pěstování sazenic v plastových nebo rašelinových kelímcích nevyžaduje prořezávání, což je jednoznačné plus.Nicméně musíte souhlasit s tím, že je mnohem snazší odvézt na chalupu jednu bedýnku sazenic než 20-30 poměrně křehkých kelímků s rostlinami.Navíc takové nádoby zabírají v bytě hodně místa.Pokud tedy plánujete vysazovat rostliny do volné půdy, určitě si rozmyslete možnost doručení.

  A pokud jde o výběr mezi plastovými a rašelinovými kelímky, záleží jen na vašich prioritách.Plastové kelímky jsou cenově výhodnější variantou, ale rostlinu z nich musíte opatrně vyjmout a přesadit do volné půdy.Pokud jde o rašelinový kelímek, přesazení bude pro rostlinu méně traumatizující, protože je zasazen do země společně se sazenicí, a v důsledku toho kelímek při rozkladu působí jako dodatečné hnojivo.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments