HomeTipyProč je prádlo cítit zatuchlinou: hlavní příčiny a řešení problému

Proč je prádlo cítit zatuchlinou: hlavní příčiny a řešení problému

Ulehnout do voňavé postele je vždy příjemné, ale co dělat, když vaše ložní prádlo po vyprání zapáchá? UNIAN shromáždil užitečné rady, které vám pomohou zbavit se zatuchlého zápachu prádla.

Proč je prádlo cítit zatuchlinou – hlavní důvody

Existuje několik důvodů, proč začíná zapáchat ložní prádlo.Pokud jste zápach zaznamenali jednou, pak je to kvůli jednomu z níže uvedených problémů:

 • Stagnující voda v pračce – po praní je lepší nechat dvířka pračky otevřená, aby uvnitř lépe vyschla.
 • Hromadění špinavého prádla v pračce – špinavé prádlo v pračce přispívá k růstu plísní a bakterií s nepříjemným zápachem, které nelze ‚zabít‘ ani praním.
 • Nesprávné dávkování prášku – pokud dáváte neustále velké množství prášku, nestihne se během praní jednoduše odstranit.Zbytky sypkého prášku vytvoří uvnitř pračky hmotu, která bude příznivým prostředím pro výskyt bakterií a zápachu.
 • Dlouhé namáčení – pokud povlečení před praním v pračce dlouho namáčíte, začne hnít a pak i po dobrém vyprání povlečení kysele zapáchá.
 • A pokud má problém trvalý charakter, pak je zde záležitost samotné pračky a je lepší pozvat mistra.

  Co dělat, aby vaše ložní prádlo nezapáchalo – lidové metody

  Problém, kdy prádlo po usušení zapáchá, je ve skutečnosti velmi častý.Ale nezoufejte, protože existuje poměrně dost způsobů, jak odstranit zápach z povlaků na polštáře a prostěradel:

 • Do druhé přihrádky přístroje nasypte 3-4 lžíce jedlé sody.l jedlé sody, přidejte prášek do prvního oddílu a spusťte praní v normálním režimu.Po skončení hlavního cyklu spusťte ještě dvakrát cyklus odstřeďování.
 • Namočte ‚vonící‘ lůžkoviny do roztoku vody a octa, který připravíte takto: 1 polévková lžíce.octa na litr vody.Prádlo namočte na hodinu a poté vyperte.
 • Prádlo, které je cítit žluklým olejem, je lepší namočit na půl hodiny do směsi vody a kyseliny borité.Na 5 litrů vody potřebujete 10 g kyseliny borité.Po uplynutí této doby vyperte jako obvykle.
 • V solném roztoku namáčejte prádlo po dobu 3 hodin.Roztok se připravuje v poměru jedna a půl polévkové lžíce soli na jeden litr vody.Pro zvýšení účinku přilijte do směsi lžičku peroxidu vodíku.
 • Pokud vám lidové metody z nějakého důvodu nevyhovují, můžete vzít kvalitní prací prášek nebo prostředek na mytí nádobí (zejména na prádlo, které je cítit žluklým olejem), zředit ho ve vodě a prádlo namočit na celou noc.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments