HomeTipyProč byste neměli prát věci v horké vodě: tuto chybu dělá každý

Proč byste neměli prát věci v horké vodě: tuto chybu dělá každý

Každý pravidelně pere prádlo, ať už v pračce, nebo ručně.V každém případě je naprosto nezbytné vědět, v jaké vodě je lepší prát – ve studené nebo horké.O této a dalších nuancích se dozvíte v materiálu.

Proč je lepší prát v horké vodě – jednoduché vysvětlení

Pokud se prádlo pere v horké vodě, skvrny a další nečistoty se z věcí odstraní účinněji než ve studené vodě.Je to způsobeno tím, že v ní dochází k mnohem lepší aktivaci pracího prášku nebo mýdla, prací prostředky jsou mnohem účinnější díky tomu, že se při vysoké teplotě zcela rozpustí.

Přesto existuje řada důvodů, proč byste neměli prát oblečení v horké vodě.Existuje názor, že praní v takové vodě by se mělo používat pouze ve zvláštních případech, pouze pokud to typ tkaniny umožňuje.Horká voda může narušit strukturu tkaných vláken a způsobit jejich roztažení nebo smrštění.

Je možné prát ve studené vodě – nuance a výhody

Praní nepříliš znečištěného každodenního oblečení, které provádíme často, je lepší provádět právě ve studené vodě, aby nedošlo k poškození struktury jeho vláken.Při praní věcí v takové vodě bychom neměli očekávat horší výsledky než při použití horké vody.

Studenou vodu v pračce lze velmi úspěšně používat díky novým funkcím moderních praček.Bezpečnost praní ve studené vodě závisí také na tom, kolik stupňů zvolíte.Vyplatí se používat teplotní režim kolem 30 stupňů: ten zaručí šetrnou péči i o choulostivé tkaniny.Ušetří vám to také čas.

Odpověď na otázku, zda můžete prát v ruce ve studené vodě, je totožná, ale s několika drobnými nuancemi.Je nutné provádět praní v nehorké vodě, pokud nepotřebujete tyto věci dezinfikovat (to se provádí pouze při vysokých teplotách).Také některé tkaniny by se měly prát výhradně ve studené vodě (vlna, hedvábí nebo satén).

Důležitým aspektem je také to, zda se věci ve studené vodě srážejí.K tomu nikdy nedojde, na rozdíl od praní při vysokých teplotách.A to je jednoznačné plus.Vyprané oblečení se nesmí ždímat, ale pouze jemně vyždímat a položit na věšák, aby nedošlo k jeho deformaci.

Proč se krev pere ve studené vodě, je důležité vědět

Věci se skvrnami od krve by se rozhodně měly prát ve studené vodě, protože se v ní lépe perou.V horké vodě se hemoglobin obsažený v krvi jednoduše začne srážet a skvrny se na látce beznadějně zafixují a oblečení se tak vlastně zničí.Praní zaschlých skvrn od krve je velmi, velmi obtížné.

Již dříve jsme psali o tom, jak vyprat krev z oblečení, a řekli jsme vám o 7 nejlepších způsobech.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments