HomeTipyPříprava na výpadek proudu: nejlevnější a nejbezpečnější zdroj světla byl jmenován

Příprava na výpadek proudu: nejlevnější a nejbezpečnější zdroj světla byl jmenován

Současná realita je taková, že letošní zima bude možná jednou z nejtěžších v historii Ukrajiny.Ruské údery na energetickou strukturu naučily Ukrajince uchovávat v domácnostech vodu a potraviny a mít po ruce další zdroje osvětlení.

Agentura UNIAN zjišťovala, které zdroje světla jsou nejlevnější, nejbezpečnější a nejúčinnější.

 • Svíčky.
 • Lucerny.
 • Girlandy.
 • Svíčky

  První věc, kterou Ukrajinci koupili, když v jejich domovech začala zhasínat světla, byly svíčky.Nejjednodušší, a jak se tehdy zdálo, i nejlevnější možnost osvětlení.Bohužel ne všechno je tak jednoznačné.

  Pokud se budeme bavit o tom, co je levnější: svíčky nebo lucerny, nebo svíčky či věnce, pak jednoduché matematické výpočty ukáží, že svíčka, kterou je třeba zapalovat dostatečně často a po dlouhou dobu, je spotřební zboží.Zásoby spotřebního materiálu je třeba neustále doplňovat.Pokud je spotřební materiál drahý, tak či onak vyvstane otázka ekonomické výhodnosti jeho nákupu.

  Nejjednodušší svíčka pro domácnost se dnes prodává za cenu 30 hřiven za kus.Sada 6 svíček vás bude stát 175 hřiven a více.Výrobce ujišťuje, že průměrná doba hoření obyčejné svíčky pro domácnost je 8 hodin.Bohužel, jak ukázala praxe, parafínové svíčky hoří mnohem rychleji.

  Rozetka na obrazovce.

  Vážnou nevýhodou svíček je, že při poměrně vysoké ceně a vysoké spotřebě dávají velmi slabé světlo, protože mnozí výrobci upřímně šetří i na knotech.Někdy je k osvětlení i malé kuchyně potřeba zapálit dvě nebo dokonce tři svíčky najednou.V důsledku toho se spotřeba svíček zvýší.Všimněte si také, že parafín je několika druhů: kosmetický, na svíčky a technický.Technický parafín se v době míru používá v metalurgii k mazání.Ale zda se ve válečných podmínkách nebude používat k výrobě svíček, je řečnická otázka.

  Proto k nákladům na vypálené svíčky připočtěte emise parafínu, který dýcháte, a poměrně vysoké nebezpečí požáru.Pro ty, kteří mají v domě děti a domácí zvířata, nejsou svíčky dobrou volbou.

  Hořáky: V případě hořáků se jedná o hořáky, které se dají použít jako hořák, a to i v případě, že je třeba je zapálit

  Jakmile Ukrajina čelila prvním výpadkům elektřiny, začaly z regálů obchodů mizet lucerny.Obzvláště oblíbené byly malé světlomety.Výhodou takové svítilny je, že je dostatečně lehká, vydává jasné světlo, a protože je připevněna na hlavě, ruce zůstávají volné.

  Rozetka na obrazovce.

  Takové baterky si oblíbili majitelé psů a také ti, kteří bydlí ve vyšších patrech a kvůli výpadkům proudu musí chodit domů pěšky.

  Vážnou nevýhodou takové svítilny je, že při pravidelné práci vydrží baterie maximálně 2-3 týdny.Pak začne paprsek světla slábnout a budete muset baterie vyměnit.Také si uvědomte, že taková svítilna nemůže ani z 20 % nahradit plné osvětlení v bytě, protože dává zaostřený paprsek, nikoliv rozptýlené světlo.Pomůže vám však pohybovat se po tmavém bytě, aniž byste naráželi do stěn a dveří.

  Další alternativní možností osvětlení jsou lucerny na baterie.Tyto lucerny vydávají jasný paprsek světla a dokonale osvětlí vaši cestu i byt.Mají však řadu závažných nevýhod.Zaprvé jsou takové svítilny poměrně drahé a zadruhé jsou velmi neskladné a nosit velkou svítilnu v rukou nebo v batohu – pochybné potěšení.A konečně, baterie má také tendenci se vybíjet, takže při delší absenci elektřiny a nedostatku náhradní baterie může být taková svítilna k ničemu.

  Rozetka na obrazovce.

  Girlandy: Všichni, kdo se chtějí zúčastnit soutěže o nejlepšího hráče, se mohou zúčastnit soutěže o nejlepšího hráče

  Další alternativou k centrálnímu osvětlení je girlanda se zdrojem napájení USB.Takové girlandy stojí od 200-300 hřiven do několika tisíc hřiven.

  Rozetka snímek obrazovky.

  Snímek obrazovky Rozetka.

  Pokud se budeme bavit o tom, co je levnější: pochodně nebo věnce, neexistuje jednoznačná odpověď, protože v obou skupinách zboží jsou jak velmi drahé, tak i poměrně levné nabídky.Mějte však na paměti, že každá z možností osvětlení má své klady i zápory.

  Svítilny jsou mobilnější a můžete s nimi vyrazit do přírody.Pokud se však jedná o ruční svítilnu, nikoliv o čelovku, budete mít minimálně jednu ruku obsazenou.Věnec je venku zcela nepohodlný, ale v bytě může být nejlepší možností osvětlení.

  Stačí koupit 2-3 girlandy s USB napájením, umístit je do kuchyně, koupelny a pokoje a získáte dobré osvětlení celého bytu.Velkou výhodou této možnosti je, že nemusíte světla pokaždé sundávat a znovu zavěšovat.Lze je připevnit natrvalo, a protože jsou napájeny z powerbanky, můžete jednoduše zapnout girlandu, kterou právě potřebujete.

  Pokud se bavíme o tom, jak jsou girlandy výnosné a kolik elektřiny spotřebuje jedna funkční girlanda o délce 3 metry, Power Bank s kapacitou 10 000 mAh na 2-3 dny bez problémů dokáže rozsvítit váš byt.

  Mnoho lidí neví, zda je možné nechat LED girlandu v noci.Odborníci ujišťují, že i když váš věnec není zapojen do sítě a funguje z Power Banky, když jdete spát, je nejlepší ho vypnout, abyste předešli možnosti zkratu.

  Pokud jde o to, kolik hodin může věnec svítit, bude to záviset na úrovni nabití a výkonu vaší Power Bank.

  Věnečky však nejsou všelékem a mají i své nevýhody.Pokud hovoříme o nebezpečích girland, v první řadě je to riziko zkratu.Nikdy nevycházejte z domu bez zapnuté girlandy a nenechávejte malé děti samotné s fungující girlandou.Mějte také na paměti, že čím je girlanda levnější, tím méně kvalitních materiálů mohlo být použito k její výrobě.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments