HomeTipyPravidla domácí zahrady: jak správně přesazovat hrnkové květiny

Pravidla domácí zahrady: jak správně přesazovat hrnkové květiny

Mnoho hospodyněk pěstuje v podmínkách bytu různé květiny – pomáhají nejen zlepšit kondici těla, ale také dodávají útulnost obydlí.O všechny rostliny je však třeba správně pečovat a přesazování je jednou z nejdůležitějších fází.UNIAN vám poradí, jak přesazovat domácí květiny, aby aktivněji rostly.

Dříve jsme hovořili o tom, čím květiny zalévat, aby bujně kvetly.

Jak přesazovat pokojové květiny nelze – hlavní chyby

V první řadě je třeba si uvědomit, že přesazování by se nemělo provádět v zimě a na podzim, kdy je rostlina ve stavu hibernace nebo bujného kvetení.V prvním případě je květina ve stavu klidu a není třeba ji rušit.Ve druhém případě vynakládá veškerou energii na růst a vývoj – není třeba jí vytvářet další obtíže.

Totéž platí pro nemocnou květinu nebo květinu, která byla napadena hmyzími škůdci – přesazení do jiného květináče pro ni bude velkým stresem – rostlina to nemusí přežít.

Je také důležité si uvědomit, že žádná květina nepotřebuje nový ‚domov‘ alespoň 15-20 dní po zakoupení.Až uplyne delší doba, můžete ji bez obav přesadit do jiného květináče.

Jak a kdy je lepší přesazovat pokojové květiny

Frekvence přesazování závisí na typu vaší rostliny.Mladé kultury potřebují tento zákrok každý rok a dospělým rostlinám stačí jednou za dva roky.Nejlepší je květinu jednoduše pozorovat.Hlavní příznaky, které naznačují potřebu přesazení, jsou následující:

 • Půda rychle vysychá a ‚břečí‘.
 • Kořeny rostliny zabírají veškerý prostor v květináči.
 • Květina se začala zvedat nad zem.
 • Kořeny vyčnívající z drenážních otvorů.
 • Pokud si těchto faktorů všimnete, můžete rostlinu bez obav přesadit.Nejlepší je to udělat na jaře, kdy se flóra probouzí a snáze snáší takovou zátěž.

  Samotný postup přesazování není obtížný.Je třeba udělat následující:

 • Vyjměte rostlinu s kořenem ze starého květináče.
 • Pokud se na rostlině vyskytuje plíseň nebo škůdci, oklepejte z ní zeminu (pokud se na rostlině nevyskytují, můžete zeminu ponechat).
 • Ostrým nožem odřízněte nahnilé a poškozené části kořenů a posypte je drceným dřevěným uhlím.
 • Vsaďte rostlinu do nového květináče a přidržujte ji a zasypte zeminou.
 • Po přesazení lze rostlinu zalévat po 2-3 dnech.Listy, které mírně ‚opadávají‘, můžete postříkat vodou, pokud tento postup není pro váš druh rostliny škodlivý.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments