HomeTipyPozor na padělky: jak poznat, zda je sýr přírodní, nebo ne

Pozor na padělky: jak poznat, zda je sýr přírodní, nebo ne

Přírodní chutný sýr je luxus, který není snadné najít mezi desítkami padělků.Obsahují minimum prospěšných látek a maximum náhražek – je nejen nesmyslné, ale dokonce nebezpečné takový výrobek konzumovat.UNIAN zjistil, jak rozlišit přírodní tvrdý sýr od sýrového výrobku a neplatit za ‚atrapu‘.

 • Jak poznat kvalitní sýr – hlavní znaky.
 • Jak testovat sýr zapalovačem – metoda pro odvážné.
 • Jak doma testovat sýr jódem.
 • Dříve jsme hovořili o tom, jak testovat máslo na přirozenost.

  Jak poznat kvalitní sýr – hlavní znaky

  Za prvé si musíte uvědomit, že kvalitní sýr nemůže být levný.Odborníci tvrdí, že na výrobu 1 kg sýra je potřeba 11 litrů mléka, a to je hodně peněz.Pokud před sebou vidíte výrobek s nízkou cenou, znamená to, že mléko v něm bylo nahrazeno palmovým olejem – je mnohonásobně levnější.

  Za druhé se určitě podívejte na složení, nemělo by v něm být:

 • sóji.
 • palmový (nebo jiný) olej.
 • Sušené mléko.
 • stabilizátory a konzervační látky.
 • veškeré potravinářské přídatné látky.
 • Pravý sýr se vyrábí ze tří složek – mléka, kvásku a syřidla.Svědomití výrobci do sýra nic dalšího nepřidávají.Jakékoli další produkty již ze sýra dělají sýrový výrobek.

  A do třetice, existuje oboustranně výhodný způsob, jak zjistit, že sýr neobsahuje palmový olej.Ochutnejte – kvalitní sýr vás potěší pachutí ne delší než 5-7 minut.Stopu sýrového výrobku zase pocítíte mnohem déle díky dochucovadlům a potravinářským přísadám.Kromě toho palmový olej ve složení takového padělku způsobuje žízeň a pocit sucha v ústech.

  Za čtvrté, kousek sýra můžete zmáčknout prstem.Pokud se na výrobku objeví kapky tekutiny a zanechají důlek, znamená to, že v sýru jsou rostlinné oleje a další přísady.

  Jak otestovat sýr pomocí zapalovače – metoda pro odvážné

  Předpokládá se, že přírodní sýr lze testovat vystavením vysoké teplotě.Můžete například odříznout kousek sýra a vložit ho pod plamen zapalovače.Dobrý a kvalitní výrobek se okamžitě roztaví a bude vonět jako spálené mléko.

  Jak testovat sýr jódem v domácích podmínkách

  Jsme si jisti, že každý z vás má doma lahvičku jódu.Můžete si ji zapamatovat a říct ostatním, jak testovat sýr na palmový olej.Postup je jednoduchý – nakapejte pár kapek jódu na kousek sýra.Pokud zmodrá, znamená to, že je uvnitř škrob, a to už je potvrzení nepřirozeného složení.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments