HomeTipyPo inkoustu nezůstane ani stopa: jak dostat biros z látky

Po inkoustu nezůstane ani stopa: jak dostat biros z látky

Stopy po birosu na oblečení jsou častým problémem rodičů školáků.Tyto skvrny jsou považovány za jedny z nejodolnějších.Inkoust je hluboko usazený v látce a ‚nevezmou‘ je ani drahé odstraňovače skvrn.Nespěchejte s vyhozením takové věci – uvedeme nejlepší domácí prostředky, které odstraní biros z oblečení beze stopy.

 • Micelární voda.
 • Alkohol.
 • Lak na vlasy.
 • Melaminová houba.
 • Zubní pasta.
 • Kyslíkový prášek.
 • Micelární voda

  Tento přípravek z maminčiny zásuvky je dobrým způsobem, jak dostat z látky čerstvé inkoustové stopy.Namočte skvrnu na 20 minut do micelární vody a poté předmět vyperte v pračce.

  Alkohol

  Obyčejný lékárenský líh dokáže z látky odstranit i stopy po celé ampulce inkoustu.Použijte alkohol o síle nejméně 96 %.Alkohol obvykle odstraní inkoust z látky okamžitě, ale pokud nepůsobí okamžitě, nechte ho na látce působit 15 minut.Alkohol nefunguje na jemné tkaniny ani na kůži a ekokůži.

  Lak na vlasy

  Lak na vlasy je vhodný k odstraňování inkoustu z tuhých látek, jako jsou aktovky a mackintoshe.Ošetření je nejlepší provádět venku nebo v místnosti s otevřenými okny.Na velkou skvrnu můžete potřebovat celou lahvičku laku.Skvrnu hojně postříkejte lakem a nechte ji 20 minut působit, poté ji opláchněte studenou vodou.

  Melaminová houbička

  Tento zázračný materiál, který si získal obrovskou oblibu po celém světě, dobře odstraňuje inkoustové skvrny z jakékoli tkaniny.Stačí houbičku navlhčit vodou a potřít znečištěné místo.Melaminovou houbu můžete zakoupit v železářství a obchodech s domácími potřebami.

  Zubní pasta

  Na inkoustovou skvrnu naneste bílou zubní pastu bez přísad.Nechte působit 15 minut a opláchněte pod studenou vodou.Zubní pasta je nejčastěji úspěšná při odstraňování malých skvrn.

  Kyslíkový prášek

  Další lék, který byl rodiči školáků dobře přijat.Kyslíkový prášek zřeďte v teplé (40-50°) vodě.Do tohoto roztoku namočte látku znečištěnou od pera na 30-40 minut.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments