HomeTipyPeroxid vodíku na čištění: 10 způsobů jeho použití v domácnosti

Peroxid vodíku na čištění: 10 způsobů jeho použití v domácnosti

Peroxid vodíku je levné antiseptikum, které zná každý Ukrajinec.Nejčastěji v lékárnách najdete koncentraci 3 až 10 %.Peroxid můžete použít nejen k dezinfekci ran a řezných ran, ale také při úklidu domácnosti.Mějte na paměti, že antiseptikum se neskladuje dlouho – po otevření balení je lepší lahvičku spotřebovat do 1 měsíce.

Již dříve jsme si řekli, jak používat čpavek v domácnosti.

Peroxid vodíku k čištění

Kde můžete při čištění použít peroxid / depositphotos.com

Hadříky na nádobí a houbičky.

Při dlouhodobém používání těchto ‚kuchyňských pomocníků‘ se v nich hromadí nepříjemné pachy a zárodky.Železné houbičky, které používáte k čištění hrnců a pánví, je třeba zejména dezinfikovat.Často obsahují kousky jídla, což je výborné prostředí pro bakterie.

Připravte roztok peroxidu a vody v poměru 1:1, namočte do něj hadry a houbičky na 10-15 minut, poté je důkladně opláchněte a přirozeně vysušte.

Prkénka na krájení.

Dřevěná a plastová prkénka na krájení nebo sekání potravin časem popraskají.Do těchto prasklin se dostanou bakterie, které se množí, užívají si života a infikují vaše potraviny.

Abyste této situaci předešli, otřete prkénko vždy po použití peroxidem, nechte ho 5-10 minut působit a poté ho opláchněte vodou.

Saze na pánvi nebo vařiči.

Pokud se chcete zbavit zašlé mastnoty nebo sazí na kuchyňském náčiní, připravte si roztok: smíchejte půl šálku jedlé sody, několik kapek prostředku na mytí nádobí a 2 lžíce peroxidu.litrů peroxidu.

Přečtěte si takéJablečný ocet: výhody a 7 použití v domácnostiVšechny ingredience je třeba vyšlehat do pěny a poté nanést na problematická místa.Nechte působit 10 minut, poté potřete kovovou houbičkou a opláchněte vodou.

Stejná metoda je vhodná i v případě, že potřebujete obnovit atraktivní vzhled keramického nádobí.

Koberce a nábytek.

Usazené nečistoty na kobercích nebo čalounění nábytku lze odstranit 3% roztokem peroxidu.Tímto přípravkem lze odstranit dokonce i skvrny od čaje nebo kávy a stopy po barvě.

Smíchejte 3 polévkové lžíce.Litrů jedlé sody, 2 polévkové lžíce.L peroxidu a nalijte do rozprašovače.Roztok naneste na skvrnu, rozetřete houbou a nechte působit 20 minut.Poté problematické místo setřete bavlněným hadříkem a vysušte fénem.Pro odstranění nepříjemného zápachu nasypte několik gramů jedlé sody a vysajte.

Podlahy a podlahové lišty.

Peroxid vodíku je účinný prostředek na čištění povrchů.Je třeba zředit 1 šálek peroxidu ve 4 litrech.vody a zahřát na 40-50 °C.Pokud tímto roztokem umyjete podlahy a podlahové lišty, otřete spáry v kuchyni a koupelně, zbavíte se bakterií.Ideální je nanést roztok na problematická místa, počkat 10-15 minut a poté opláchnout vodou.

Houby a plísně.

Abyste se zbavili takového problému, bude pro vás fungovat pouze 33% peroxid vodíku.Smíchejte ho s vodou v poměru 1:1 a nalijte do rozprašovače.Naneste kapalinu na plochy, kde se vytvořila plíseň, a počkejte 10-15 minut.Poté ji rozetřete houbou a opláchněte vodou.

Nádoby na potraviny.

Přečtěte si takéJak ulevit unaveným nohám: domácí recepty na relaxační koupeleKrabičky na oběd, ve kterých jsou neustále uloženy potraviny, nelze dobře umýt prostředkem na mytí nádobí – je třeba je pravidelně dezinfikovat.Důvod – plast absorbuje pachy a částečky jídla, což podporuje růst bakterií.

Smíchejte vodu a peroxid v poměru 1:1, nádobu roztokem vypláchněte a poté důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.Vysušte přirozeným způsobem.

Akvárium.

Majitelé domácích rybek si často stěžují, že se na stěnách akvária objevují řasy nebo jiné nečistoty.Než začnete s dezinfekcí, odstraňte z akvária všechny obyvatele a dekorace, které by mohly být peroxidem ovlivněny.

Potřebné množství peroxidu závisí na objemu akvária, obvykle se používá 60 ml antiseptika na 250 ml vody.Peroxid je třeba natáhnout do injekční stříkačky a nanést na místa, kde se vytvořily nečistoty.Nečistoty zmizí a stěny je třeba otřít čistým hadříkem.

DŮLEŽITÉ: nesmí se použít příliš velké množství peroxidu – obyvatelé akvária mohou uhynout.

Zubní kartáčky.

Na štětinách zubních kartáčků se hromadí bakterie, které narušují zubní sklovinu a urychlují vznik zubního kazu.Nečekejte, až k tomu dojde – jednou týdně zubní kartáčky dezinfikujte.Nejlepší volbou je 3% peroxid, který byste měli nalít do sklenice a poté do něj kartáčky ponořit štětinami směrem dolů.Počkejte 5-10 minut a poté kartáček opláchněte vodou.V případě potřeby můžete přidat jedlou sodu a nanést takovou kaši na zubní kartáček.

Analogicky můžete dezinfikovat kartáče na koberce, kartáče na oblečení, hřebeny své nebo svých domácích mazlíčků.

Bělidlo na věci.

Pokud vaše sněhobílé oblečení ztratilo potřebný lesk a získalo nepříjemný žlutý nádech, namočte je do roztoku peroxidu.Na 10 litrů.vody použijte 4 lžíce peroxidu, nechte oblečení 30 minut v nádobě s roztokem, poté vyperte v pračce a přirozeně vysušte.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments