HomeZahradničeníPéče o hrozny na jaře: jak stříhat a stříkat pro velkou úrodu

Péče o hrozny na jaře: jak stříhat a stříkat pro velkou úrodu

Hrozny jsou poměrně náročnou kulturou.V březnu, poté co se rostlina probudí ze zimního spánku, je třeba ji prořezat a ošetřit proti škůdcům.Rostlina se vám za tuto péči určitě odvděčí bohatou úrodou s velkými hrozny.Poradíme vám, co dělat s hrozny na jaře, abyste se v létě mohli těšit z chutných plodů.

Jak otevřít hrozny na jaře

Péče o hrozny na jaře zahrnuje odstranění krytu z mladých sazenic.To by se mělo provádět postupně.Pokud odstraníte fólii příliš rychle, hrozny se nebudou moci přizpůsobit prudkému rozdílu teplot.

Abyste nepoškodili rostlinu, odstraňujte kryt postupně.Nejprve v první polovině března nadzvedněte kryt zespodu, aby se otevřel vzduch.Tímto způsobem si hrozny postupně zvyknou na venkovní teplotu.Když teplota vzduchu neklesne pod +10°, fólii zcela odstraňte.

Jak prořezávat hrozny na jaře

Na jaře, po skončení mrazů, se provádí sanitární řez hroznů.Je nutné odstranit suché a nemocné révy, přebytečné neplodné výhony, vytvoření správné koruny.Správný řez zvyšuje výnos hroznů – velké listy nezastíní bobule.

Kdy na jaře prořezávat hrozny, závisí na teplotě vzduchu.Pokud v noci neklesne pod +5°, můžete přistoupit k postupu.Nemá cenu otálet až do dubna – stonky se začnou pohybovat mízou, kvůli čemuž se rány hůře hojí.

Stříhejte dobře nabroušenými zahradnickými nůžkami.Pak bude poškození minimální.

Schéma, jak správně prořezávat hrozny na jaře, závisí na stáří keře.V prvních třech letech se odřezávají téměř všechny větve na rostlině.Ponechte pouze 2-3 nejsilnější výhony, které se zkrátí na 2 zdravé pupeny.

Ve čtvrtém a všech následujících letech keře na jaře odstraňte nemocné, uschlé, poškozené a slabé větve.Ponechte nejzdravější a nejsilnější výhony o tloušťce alespoň 5 mm.Dlouhé výhony se doporučuje vyvazovat ve vodorovné poloze.

Čím stříkat hrozny na jaře / foto: pixabay.com.

Čím ošetřit hrozny na jaře

Na jaře je třeba provést postřik hroznů proti chorobám a škůdcům, kteří přezimují na révě.

Začátkem března se réva ihned po odstranění krytu ošetří roztokem síranu železitého (400 g na 5 litrů vody).Koncem března nebo začátkem dubna, kdy se objeví první zelené listy, se pak doporučuje postříkat hrozny univerzálními insekticidy.Chemické ošetření se provádí pouze před květem hroznů.

Zde je několik dalších přípravků než k postřiku hroznů na jaře proti mšicím, pavoučkům a roztočům:

 • permethrin.
 • Bordeaux kapalina 1%.
 • Koloidní síra 75%.
 • Mýdlový roztok – 1 kostka pracího mýdla na 10 litrů vody.
 • Nitrofilní mýdlo.
 • Tato ošetření poskytnou lokalitě dlouhodobou ochranu před běžnými chorobami.

  Jak zalévat hrozny na jaře

  Dospělé hrozny na jaře před nabobtnáním pupenů zaléváme 10 vědry vody.Mladým keřům postačí 2-4 vědra.Podruhé se hrozny zalévají začátkem května.Rostlinu nepřelévejte, jinak vaječníky odpadnou.

  Dříve jsme si také řekli, čím na jaře hrozny krmit, aby se zvýšil výnos a byly chráněny před chorobami.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments