HomeTipyOcet, peroxid a mléko: co dělat, když se vám oblečení po vyprání...

Ocet, peroxid a mléko: co dělat, když se vám oblečení po vyprání srazí

Někdy se i ty nejzkušenější hospodyňky setkávají s problémem, že vyjmou věci z pračky a najednou se ukáže, že jsou o dvě nebo tři čísla menší než předtím.Stává se to kvůli nesprávnému režimu praní nebo nevhodným pracím prostředkům.

UNIAN vám prozradí, zda se bavlna po vyprání natahuje a co dělat s vlněným oblečením.

Jak natáhnout bavlněné oblečení – doporučení

Pokud po vyprání zjistíte, že se váš oblíbený bavlněný oděv změnil v kopii z Dětského světa, použijte doporučené prostředky k jeho obnově:

 • Ručník – položte oděv na rovnou plochu pokrytou ručníkem, srolujte jej do trubičky, jemně přitlačte a rozviňte a poté srazený oděv jemně vytáhněte.
 • Studená voda – namočte předmět do studené vody na 20-25 minut a nechte jej vyschnout ve vodorovné poloze.
 • Ocet – sražené oblečení potřete houbou namočenou v 9% octu, pověste na ramínko a nechte uschnout.
 • Tajný roztok – zřeďte ve vodě 3 lžíce čpavku, 1 lžíci vodky a 1 lžíci terpentýnu.Namočte oblečení do této směsi na půl hodiny, poté opláchněte v čisté vodě a nechte uschnout.
 • Mléko – smíchejte vodu a mléko ve stejném množství a namočte v něm věci na půl hodiny.Poté je opláchněte v teplé vodě a vysušte na ručníku.
 • Alternativní možností je osprchovat se ve sraženém oblečení horkou vodou.Proudy vody o vysoké teplotě budou na látky působit a vy jim musíte pouze pomoci – táhnout je správným směrem.

  Jak natáhnout vlněnou věc po vyprání – tipy

  Častým problémem jsou sražené vlněné oděvy, kdy nesprávný režim CMA může váš oblíbený svetr zmenšit o několik velikostí.I v případě vlněných výrobků lze situaci zachránit, pokud znáte triky:

 • Ocet – naplňte misku teplou vodou, zřeďte v ní 1-2 lžíce octa, namočte oblečení na půl hodiny a pravidelně ho rukama napínejte.Poté věc opláchněte v čisté vodě a nechte uschnout.
 • Studená voda – navlhčete horní část svetru nebo šatů studenou vodou, položte oděv na vodorovnou plochu a vytáhněte ramena nahoru.Zajistěte něčím těžkým a nechte přes noc.
 • Peroxid – naplňte umyvadlo studenou vodou a zřeďte 2 lžíce peroxidu, namočte věc do roztoku na 2 hodiny a poté nechte uschnout.
 • Ramínko – opláchněte věc v teplé vodě a zavěste ji na ramínka tak, aby se pod tíhou mokré látky oblečení trochu natáhlo.
 • Žehlení – nastavte minimální teplotu a oděv lehce napařujte.
 • Abyste nemuseli pokaždé natahovat sražené oblečení, pečlivě prostudujte štítky – jsou na nich informace o tom, jak správně prát konkrétní oděv.Je také důležité si uvědomit, že je lepší neprat oblečení v horké vodě, proto nastavte pračku na střední teplotu.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments