HomeZahradničeníNyní je to v interiéru: jak zasadit ananas doma

Nyní je to v interiéru: jak zasadit ananas doma

Ananas lze pěstovat doma, v květináči.K tomu je třeba vybrat správné ovoce a správně ho zasadit.Prozradíme vám, jak pěstovat ananas doma.

 • Kdy je nejlepší doba pro výsadbu ananasu.
 • Jak zasadit ananas – podrobný návod.
 • Jak dlouho roste ananas v domácích podmínkách.
 • Již dříve jsme si řekli, jak pěstovat bobkový list na okenním parapetu.

  Kdy je nejlepší doba pro výsadbu ananasu

  Ananas je nejvhodnější vysazovat koncem jara nebo v létě – jedná se o tropické ovoce a bude potřebovat hodně slunce a tepla.

  Jak zasadit ananas – podrobný návod

  Algoritmus není složitý, hlavní je dodržet všechna pravidla:

 • Výběr ananasu.
 • Plody musí být čerstvé – to je důležité, jinak nerostou.Vyberte ananas se zelenými a pevnými listy bez žlutých nebo hnědých skvrn, slupka by měla být zlatožlutá a pevná.Zkontrolujte také spodní část listů, zda na nich nejsou komáři, a listy by neměly být ořezané – někdy proto, aby zakryly známky kažení.

 • Oddělte vrchní část.
 • Vrchní část ananasu, tedy jeho ‚vlasy‘, je třeba opatrně oddělit: uchopte listy u základny a odšroubujte je.Pokud se bojíte, že ho poškodíte, nejprve odřízněte vrchol, ponechte trochu dužiny a pak ji rukama odstraňte kolem listů.Odstraňte spodní listy – kmen by měl být odkrytý o 2 cm.

  Z vrcholu vyroste nový ananas.Měli byste ho nechat na tmavém, ale větraném místě asi dva dny, možná o něco déle, aby vyschl.

 • Vyklíčení ananasu.
 • Vložte vrchní část do vody, je lepší použít vhodnou skleněnou nádobu, aby vrchní část nedosahovala ke dnu a listy nebyly ve vodě.Nechte budoucí ananas stát na parapetu, pravidelně mu musíte měnit vodu.Buďte trpěliví – kořeny se objeví za 2-3 týdny.Až jich bude 10-15, dlouhých 3-5 cm, lze vrchol zasadit.

 • Rostlinu zasaďte.
 • Pro ananas je vhodný široký a nízký květináč – asi 15 cm.Použijte hotovou zeminu pro květináče – můžete použít směs pro kaktusy nebo směs substrátů pro orchideje a azalky.Kořeny ananasu jsou velmi křehké, proto ho sázejte opatrně – do hloubky asi 3 cm.Poté jej zalijte teplou vodou a v případě potřeby jej upevněte pomocí vzpěr, aby rostlina nepadala pod tíhou listů.

  Pokud chcete urychlit růst, můžete květináč přikrýt polyethylenovým sáčkem, abyste dosáhli skleníkového efektu.

  Ananas zalévejte podle potřeby – když vrchní část půdy vyschne.Teplota by se měla pohybovat kolem 20-25 °C a ananas samozřejmě potřebuje dostatek slunce.

  Jak dlouho roste ananas doma

  I zde je potřeba trpělivost: ananas zakoření za 6 měsíců.Nejdříve se uprostřed objeví krásný květ a z něj se pak vytvoří plod.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments