HomeTipyNikdy to nedělejte: proč se nemusí žehlit ložní prádlo

Nikdy to nedělejte: proč se nemusí žehlit ložní prádlo

Organizace každodenního života se v průběhu času mění, a tak hostesky revidují své názory na některé procesy, jako je například žehlení ložního prádla.Zjistěme podrobněji, zda je možné ložní prádlo nežehlit.

 • Proč nelze žehlit ložní prádlo?
 • Jaké ložní prádlo se nesmí žehlit?
 • Jak žehlit ložní prádlo?
 • Tento postup má svá pro i proti.Ze zřejmých kladů je to estetický dojem.Pro pedantické lidi je důležité vidět dokonale vyžehlené prádlo.Proces žehlení je však časově velmi náročný a tkanina se během spánku pomačká.Proto si hospodyňky uvědomily, že ložní prádlo není třeba žehlit.

  Proč se ložní prádlo nesmí žehlit?

  Jakékoli tkaniny při žehlení snižují svou hydroskopickou funkci, a proto hůře absorbují vlhkost.Spánek bude narušen, protože tkanina již nebude schopna zajistit normální tělesnou teplotu.

  Existuje ještě jedna skutečnost, proč se nedoporučuje žehlit ložní prádlo.Jde o to, že při žehlení dochází k hromadění statické elektřiny.Spaní zabalené v takovém prádle je pro mnoho lidí nepříjemné.

  Pokud vás pomačkání příliš obtěžuje, existuje několik způsobů, jak se žehlení ložního prádla vyhnout.Abyste se vyhnuli nežádoucímu pomačkání, doporučujeme ho při sušení rovnoměrně pověsit a předtím protřepat.

  Moderní pračky jsou navíc často vybaveny režimy sušení, případně žehlení.Využijte těchto funkcí přidáním kondicionéru, nebo změkčovače vody.

  Takže jsme se zabývali tím, zda byste měli po vyprání žehlit ložní prádlo.Nyní k dalším nuancím.

  Jaký druh ložního prádla nesmíte žehlit?

  Přírodní tkaniny mají tendenci se po vyprání více mačkat než syntetické tkaniny.Pokud má tedy tkanina ve svém složení syntetické látky, zachová si po vyprání rovný tvar.

  Je možné se vyhnout žehlení prádla z těchto materiálů:

 • mahr.
 • Perkál.
 • polybavlna.
 • Popolín.
 • mikrovlákno.
 • Tyto takaniny si po vyprání zachovávají svůj tvar a není třeba je dodatečně žehlit.Žehlička navíc může jejich přednosti zničit.

  Jak žehlit ložní prádlo?

  Zároveň v některých případech odpadají otázky, proč by se mělo ložní prádlo žehlit.Například pokud se jedná o kojence.Kojenci potřebují žehlit všechny věci, včetně ložního prádla.Dodatečná tepelná úprava pomáhá zničit všechny parazity a bakterie, které by mohly dítěti ublížit.

  Prádlo je nejlepší žehlit na měkkém žehlicím prkně.Nastavte střední stupeň teploty a použijte funkci napařování.To je nejúčinnější způsob, jak se zbavit pomačkání látky.

  Někteří lidé nemají pro tento postup dostatečně velké žehlicí prkno.Při hledání způsobů, jak si tento proces usnadnit, lidé někdy žehlí přímo na posteli.Je však možné žehlit ložní prádlo na posteli? Nedoporučuje se to, protože kvalita vašeho spánku v takové posteli výrazně utrpí.Nahromaděná statická elektřina vás bude obtěžovat ještě dlouho po tomto procesu.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments