HomeZahradničeníNejlepší prostředek proti mšicím: pouhé 2 polévkové lžíce

Nejlepší prostředek proti mšicím: pouhé 2 polévkové lžíce

Zkušení zahrádkáři často používají čpavek jako jedno z hnojiv pro nasycení půdy dusíkem.Ve skutečnosti je rozsah jeho použití mnohem širší – čpavek je skvělým pomocníkem proti škůdcům.Agentura UNIAN zjistila, jak čpavek použít jako prostředek proti mšicím.

Proč je tak dobrý čpavkový alkohol proti mšicím – recept na účinnost léku

Podle zkušených zahradníků má čpavkový líh z mšic dvojí účinek.Za prvé je škůdce podrážděn ostrým zápachem čpavku a za druhé, pokud se tento prostředek dostane do těla hmyzu, mšice paralyzuje a přispívá k jejich rychlé smrti.

Čpavek lze použít kdykoli, bez ohledu na vývojové stádium vysazené plodiny.Účinné látky se nehromadí v listech, rychle z nich zvětrávají a působí také jako listová výživa.Amoniak je nejúčinnější v první polovině léta, ale s opatrností jej lze použít i ke konci sezóny.

Čpavkový líh na mšice na bramborách a jiných bobulovinách

Zpravidla naprosto všechny ‚babské‘ recepty obsahují nejen samotný čpavek, ale i další složky, které pomáhají prostředku ulpívat na listech.Pokud přidáte tekuté (prací) mýdlo nebo prostředek na mytí nádobí, pak bude čpavek od mšic na broskvoních a jiných stromech ‚pracovat‘ aktivněji.

Takto se připravuje lidový insekticid, jehož součástí je alkoholový čpavek z mravenců a mšic:

 • 2 polévkové lžíce 100% čpavku se zředí v 10 litrech vody.
 • Přidejte 2 PL tekutého lepidla (mýdlo, sprchový gel, prostředek na mytí nádobí atd.).
 • Roztok nalijte do lahve s rozprašovačem.
 • Postříkejte rostliny.
 • Čpavek na mšice na hrušních, jiných stromech nebo rostlinách je lepší použít brzy ráno nebo pozdě večer, aby méně poškodil sazenice.Důležité je také věnovat zvláštní pozornost spodní straně listů – právě tam se mšice ukrývají.

  Pomáhá čpavek proti mšicím na růžích

  V procesu boje s nebezpečným škůdcem na listech ‚královny zahrady‘ lze použít také čpavkový líh z mšic – jak ho zředit, vám řekneme níže:

 • Zřeďte 2 polévkové lžíce čpavkového roztoku v 1 litru vody.
 • Přidejte 2 PL tekutého mýdla.
 • Roztok nalijte do kbelíku s 8-10 litry vody.
 • Tímto šetrným prostředkem lze růže postřikovat jednou týdně, zkušení zahradníci tvrdí, že mšice zmizí již po prvním ošetření, a pokud se mšice nevyskytují, je tato metoda výbornou prevencí.

  Nashatyrny alkohol od mšic na paprikách a okurkách

  Chcete-li zachránit svou drahocennou úrodu před škůdci, doporučujeme připravit stejný roztok se čpavkem, ale v jiném poměru.V kbelíku s vodou zřeďte 50 ml čpavku a 1/4 kostky nastrouhaného pracího mýdla.Zeleninu ošetřujte každé 3-4 dny.Na mšice na okurkách pomáhá čpavkový líh stejně jako na papriky – používejte ho bez obav.

  Dříve jsme hovořili o tom, co můžete udělat s opadanými jablky na zahradě.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments