HomeTipyNedělejte to, když si měříte krevní tlak: 3 hlavní chyby

Nedělejte to, když si měříte krevní tlak: 3 hlavní chyby

Krevní tlak ukazuje, jak dobře funguje kardiovaskulární systém těla.Zjišťuje se pomocí tonometrů.Za nejsprávnější hodnotu krevního tlaku pro dospělé se v současnosti považuje hodnota do 130-139/85-89 mm Hg.Hg.Hg.

Co nedělat před měřením krevního tlaku – důležité rady

Abyste získali co nejsprávnější výsledek, je důležité si uvědomit, jaké chyby byste neměli dělat při měření krevního tlaku a před zákrokem.

Lékaři kategoricky zakazují:

 • používat oční a nosní kapky (pokud je použijete, měli byste počkat alespoň dvě hodiny).
 • pít silnou kávu nebo čaj, jíst, konzumovat alkoholické nápoje nebo kouřit (po tom všem musí před měřením uplynout alespoň půl hodiny).
 • vystavit tělo fyzické námaze (15 minut před zákrokem je nutné co nejvíce relaxovat, sedět nebo ležet).
 • Nezapomeňte také, že krevní tlak se nejlépe měří vsedě.Důvod, proč byste si neměli měřit krevní tlak ve stoje, je poměrně jednoduchý.V této poloze hrozí, že bude údaj zkreslený.

  Je nutné co nejvíce vyloučit jakékoli vnější podněty, například vypnout počítač, televizi, hlasitou hudbu.

  Během zákroku nemluvte a nehýbejte se.

  Jak měřit krevní tlak – jednoduchá pravidla

  Existují dva typy tonometrů – mechanické a elektronické (neboli automatické).Druhý z nich je modernější a pohodlnější.

  Mechanický tonometr.Tento typ tonometru se nasazuje na paži asi dva centimetry od ohybu lokte.V tomto případě je membrána fonendoskopu umístěna v samotném ohbí, aby bylo možné poslouchat srdeční tep.Po provedení těchto příprav zavřete ventil hrudníku a stiskněte jej, čímž manžetu naplníte vzduchem.Poté je třeba ventil hrudníku postupně uvolňovat jemným vypouštěním vzduchu a získat výsledek měření.

  Elektronický tonometr.Tento typ měřiče se rovněž nosí na paži nebo na zápěstí.Případně se stejně jako mechanický tonometr umisťuje dva centimetry od ohybu lokte.Nasaďte si manžetu, 2-3 minuty v klidu seďte a stiskněte tlačítko.Poté přístroj vše provede sám a zobrazí výsledek měření.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments