HomeZahradničeníNechte to, ať to roste: koho odradí pelyněk v zeleninové zahradě a...

Nechte to, ať to roste: koho odradí pelyněk v zeleninové zahradě a na zahradě

Pelyněk je rostlina se stříbřitými listy, hořkostí a jasnou vůní.Roste obvykle podél cest, na loukách, dačických pozemcích.V zeleninové zahradě a na zahradě je zvykem se jí zbavovat – je to plevel.Mezitím ne každý ví, že je to jedna z nejstarších léčivých rostlin, a navíc má řadu užitečných vlastností.Pojďme se dozvědět, jaké výhody pelyněk na zahradě přináší a proč byste neměli spěchat s jeho vytrháváním.

Pelyněk – výhody plevele, který ve skutečnosti plevelem není

Bylina pelyněk má v lidovém léčitelství čestné místo, proto se často pěstuje jako léčivá plodina.Kromě toho je také považován za silný insekticid a repelent, který pomáhá hubit nebo odpuzovat létající a lezoucí hmyz nebo larvy.

Pelyněk se obává mšic, pilatek, svilušek, blanokřídlých, svilušek, molic, mrkvových mušek.

Pelyněk ‚funguje‘ také jako prevence některých chorob rostlin.

Jak používat pelyněk v zeleninové zahradě a na zahradě

Někteří zelináři rozprostírají větvičky pelyňku podél řádků mrkve, na zelí, zavěšují je na stromy a keře.Je možné vysadit pelyněk v zeleninové zahradě? Je to možné a nutné, a to nejen k odpuzování hmyzu, ale také k přípravě nálevu z pelyňku – má pověstný repelentní účinek.

Nálev z pelyňku připravíte tak, že velký svazek (300 g) čerstvé byliny zalijete 5 litry vroucí vody a necháte hodinu louhovat.

Tímto nálevem postříkejte rostliny napadené škůdci a jejich počet se výrazně sníží.

Pokud jde o zahradu, můžete do ní také vysadit pelyněk.Kde je nejlepší místo pro výsadbu pelyňku? Pod stromem nebo keřem (kolem kruhu keře) bude rostlina, která poroste téměř těsně u kmene, chránit před plazivými škůdci a do jisté míry i před létajícími škůdci:

 • Artemisia je obcházena mravenci, a proto se na ní nebudou vyskytovat mšice.
 • Housenky a molice pelyněk nesnášejí.
 • Tuto zapáchající rostlinu nemají rády myši – snaží se neusazovat v místech, kde roste.
 • V zimě můžete pelyněk omotat kolem kmenů ovocných stromů a zajíci pak nebudou žrát jejich kůru.Také tento ‚plevel‘ vypadá dobře na záhonu – je nenáročný, odolný vůči suchu.Co vysadit vedle pelyňku? Levandule, zvonky, santolina – budou spolu vypadat dobře a vedle růží rostlina odradí mšice.

  Dříve jsme si řekli, kdy a jak na jaře prořezávat maliny, aby byla úroda po celé léto spokojená.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments