HomeTipyNebyly takové, ani když jste je koupili: lifehack než vybělit věci najednou

Nebyly takové, ani když jste je koupili: lifehack než vybělit věci najednou

Pamatujete si, kolikrát jste museli schovat hluboko do skříně (nebo vyhodit) zdánlivě náhle zašedlou oblíbenou věc? Obětí času a aktivního používání se často stávají drahé látky, které nesnesou žádné ‚experimenty‘ s teplotou, ždímáním ani pracími prostředky.UNIAN shromáždil jednoduché tipy, jak věci vybělit.

Nejčastější chybou je asi intenzivní praní bílých věcí.A je to pochopitelné – bílé věci se rychleji zašpiní.Ale pravidelné praní (a to i při maximálním nastavení pračky) ‚vyčerpává‘ vlákna.Tomu se můžete vyhnout přečtením návodu na štítku.Navíc takové věci je nejlepší namočit a do pračky je vůbec nedávat.

Jak bělit věci, aby se nezničily

Čím bílé věci vybělit, to je složitější otázka.Někdy se stává, že na oděvu není visačka a je nutné ‚ručně‘ prozkoumat materiál látky.

Pět osvědčených prostředků na bělení bílého oblečení:

 • Kyselina boritá.Vhodné pro bavlněné a syntetické tkaniny (za předpokladu, že tkaninu nevyvaříte).Do dvou litrů sotva teplé vody nasypte několik lžic kyseliny.Nechte věci v roztoku dvě hodiny.Je to skvělý způsob, jak vybělit zašedlé věci.
 • Jedlá soda a prací mýdlo.Namočte věci do teplé vody a předtím každou z nich potřete mýdlem.Pak přidejte dvě lžíce jedlé sody a nechte je dvě hodiny působit, přičemž vše promíchejte.Mýdlo a jedlá soda skutečně odstraní žlutou barvu.Nebojte se, tato babiččina metoda, jak vybělit zažloutlé věci, je bezpečná i pro oblečení.
 • Hořčice.K této metodě je nejlepší se uchýlit, pokud jiné možnosti nepomohly, zejména pokud ‚bojujete‘ se starými skvrnami, které běžné čisticí prostředky nemohou dostat ven.Rozpusťte dvě lžíce hořčice ve dvou litrech horké vody a namočte do ní věci přes noc.Poté oblečení opláchněte a pošlete do prádelny.Hořčice pomůže vybělit věci i doma – stačí ji přidat do prášku, abyste zvýšili účinek.
 • Peroxid se čpavkem a jedlou sodou.Roztok pomůže, pokud hledáte jednoduchý způsob, jak vybělit vyleštěné oblečení.Ale hluboké staré skvrny tímto šikovným nástrojem pravděpodobně neodstraníte.Rozpusťte dvě lžíce peroxidu, čpavku a jedlé sody v teplé vodě.Poté do něj namočte prádlo a nechte ho 3 hodiny působit.Pošlete ho do prádelny.
 • Prášek se slunečnicovým olejem, jedlou sodou a bělidlem.Snad nejosvědčenější metoda rozjasnění věcí.Směs všech druhů pracích prostředků je velmi agresivní vůči tkaninám (proto není vhodnou volbou pro choulostivé materiály), ale rychle odstraňuje veškeré skvrny, dokonce i zažloutlé.Vezměte pánev, nasypte 250 ml prášku, 4 lžíce bělidla a lžíci odstraňovače skvrn.lžíce bělidla a lžíci jedlé sody, přidejte několik lžic oleje, zalijte vařící vodou a ponořte do roztoku suché věci.Vařte na mírném ohni 20 minut a nechte 7 hodin ‚odpočívat‘.
 • Variant, jak vybělit bílé věci, je však mnohem více.Vždy byste však měli brát v úvahu zvláštnosti tkanin – někdy může stejná složka v roztoku vaše zašedlé nebo zažloutlé věci jak osvěžit, tak i ‚zabít‘.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments