HomeTipyNe všechny zavařovací sklenice musí být obrácené: zde je důvod

Ne všechny zavařovací sklenice musí být obrácené: zde je důvod

Všechny hospodyňky znají jednoduchý algoritmus – zavařily zeleninu nebo ovoce, obrátily sklenici dnem vzhůru na teplou deku, zabalily ji navrch, nechaly ji, dokud nevychladne, a pak ji uložily do sklepa.Ukázalo se, že to byla chyba – nevíte, jestli skutečně můžete obrátit sklenice dnem vzhůru.

Na otázku, zda je nutné sklenice po zavařování obrátit dnem vzhůru, je jednoduchá odpověď

Háček je v tom, že při rozhodování, zda sklenice s rajčaty, okurkami, třešněmi nebo angreštem otočit, vám pomůže typ víčka, které používáte.Pokud se jedná o běžnou zavařovací sklenici na klíč, pak je otočení nutností.

Víčka typu ‚twist-off‘ jsou metodou konzervování západního typu.Co je její podstatou:

 • Víko má uvnitř polymerový povlak.
 • Tento povlak funguje jako těsnění.
 • když zašroubujete víčko na sklenici s horkou tekutinou, polymer se rozpíná.
 • Tím vzniká těsnící efekt.
 • Jak nádoba chladne, nasává se horký vzduch.
 • Vytvoří se podtlak, který je doprovázen charakteristickým cvaknutím ve víčku.
 • Pokud takovou sklenici otočíte, bude víčko v nejchladnější zóně – pak je vyšší pravděpodobnost, že konzervace ‚exploduje‘.

  Jak dlouho by měly obrácené sklenice stát – přesná doba

  Zkušené hospodyňky říkají, že byste neměli odvíjet pokrývku a sklenice postavit na dno víčkem nahoru, dokud zcela nevychladnou.Navíc právě toto ochlazení by mělo probíhat plynule, jinak obsah začne kvasit nebo plesnivět.Zpravidla stačí 3-4 dny – po uplynutí této doby lze konzervované potraviny vyjmout do spíže nebo sklepa.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments