HomeZahradničeníMůžete jíst třešně s červy a jak se jich zbavit: tři spolehlivé...

Můžete jíst třešně s červy a jak se jich zbavit: tři spolehlivé metody

Třešně jsou mimořádně chutné a užitečné, obsahují vitaminy A a C, vlákninu a draslík.S člověkem o ně však aktivně soupeří škůdci, jejichž larvy se živí dužinou plodů.Prozradíme vám, kdy postřikovat třešně před mouchou třešňovou.

 • Proč mají plody třešní červce a co je to moucha třešňová.
 • Vaše oblíbené třešně – jak ochránit úrodu před škůdci.
 • Co dělat, abyste se zbavili červivosti třešní – jednoduché rady.
 • Proč jsou v třešních červi a co je to moucha třešňová

  Třešňová moucha (Rhagoletis cerasi) létá kolem stromů přibližně od poloviny května do poloviny června.Jedna taková moucha, velká asi 5 mm a se žlutou skvrnou mezi křídly, může zkazit až 150 plodů.Působení škůdce je následující:

 • Moucha klade vajíčka pod slupku každého plodu.
 • Vylíhlé larvy se živí dužninou třešní nebo višní.
 • Po ukončení vývojového stadia opouštějí červi plody a kuklí se v půdě.
 • Škůdce přezimuje v keři a na jaře se vynoří ze země jako moucha a cyklus se opakuje.
 • Pokud se obáváte, že červci v třešních jsou pro člověka nebezpeční, neměli byste se obávat.Pokud sníte larvu plodnice, nic zlého se vám nestane – jde spíše o háklivost.

  Vaše oblíbená třešeň – jak ochránit úrodu před škůdcem

  Jaké jsou metody, jak se zbavit mouchy třešňové? Živí se sladkými výměšky jiného škůdce – mšic.Jednou ze tří hlavních metod obrany proti mšici ovocné je proto boj proti mšicím.

  Nejúčinnější metody obrany proti mšici třešňové:

  1. Odstranění mšic – pokud není napadení silné, obvykle stačí odstranit a zničit napadené výhony.Pokud jsou mšicemi napadeny velké plochy, používají se chemické prostředky.Důležité je postřik provést před svinutím listů.
  2. Během masového léta mšice třešňové, od poloviny května do poloviny června, je nutné provést postřik.Výrobci nabízejí zahrádkářům řadu bioinsekticidů, které nejsou toxické pro člověka a bezpečné pro včely.Tyto přípravky lze použít k ošetření stromů v době květu.Rovnoměrným postřikem pracovního roztoku se ošetří celá koruna stromu a pahýly.
  3. Vykopejte oblast kořenového krčku.

  Kombinací těchto metod minimalizujete riziko napadení třešní a višní.

  Kromě toho doporučujeme vysazovat rané odrůdy.Buď se jich to netýká vůbec, nebo jen v malé míře.

  Co dělat, abyste se červů z třešní zbavili, je jednoduchá rada

  Chcete-li zjistit, jak zjistit, zda jsou vaše třešně červivé nebo ne, použijte misku s vodou.Vložte do ní třešně, i když jsou všechny plody a vypadají naprosto neporušené.Červi, pokud tam jsou, vylezou ven.A v případě, že třešně s červy sníte, nijak vám to neuškodí.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments